Wynajem aut firmowych

 

Prowadzenie firmy jest wymagającym zadaniem pod wieloma względami. Jej właściciel musi być mobilny, ponieważ najczęściej odpowiada za logistykę, reklamę czy też spotyka się z potencjalnymi klientami. W tym celu musi mieć samochód.

Czy opłaca się wynajmować samochody?

najem samochodu firmowegoBez względu na jakim etapie działalności decydujemy się na nabycie samochodu, zawsze wiąże się się to z pewnymi kosztami. Mogą one być jednorazowe lub rozłożone w czasie. Zdecydowana większość przedsiębiorców kupuje lub decyduje się na najem samochodu firmowego. Do wyboru są pojazdy osobowe lub dostawcze w różnej klasie jakości. Na firmę można wynająć każdy pojazd i wciągnąć go do kosztów firmowych, dzięki czemu od poniesionych wydatków będzie można odliczyć podatek od towarów i usług. Wypożyczenie samochodu może dotyczyć określonego czasu, ponieważ w momencie podpisywania umowy najmu, klient musi zadeklarować na jaki czas chce wynająć pojazd. Może to być najem krótkoterminowy obejmujący czas od jednego do trzydziestu dni, średnioterminowy zaczynający się od dwóch, a kończący na dwudziestu trzech miesiącach i ostatni długoterminowy zaczynający się od dwudziestu czterech miesięcy. Każdy z nich ma nieco inne warunki i różnią się ceną najmu. Im dłużej korzystamy z samochodu, tym niżą cenę ponosimy. W firmie przeważnie pojazd jest potrzebny każdego dnia, więc w grę wchodzi najczęściej długoterminowy najem. W ramach najmu, każdy klient może wybrać dowolny pojazd spośród dziesiątek lub nawet setek dostępnych modeli.

Wybór odpowiedniego auta jest bardzo ważny, ponieważ od wielkości silnika, wyposażenia czy klasy ekonomicznej, zależeć będzie komfort użytkowania i wysokość miesięcznych kosztów. Z pewnością wynajem samochodu jest często bardziej opłacalny niż leasing.