Czy wykształcenie jest konieczne?

Istnieją na świecie zawody, w których bez papierka ani rusz. Wyjaśniając ten skrót myślowy – aby móc ubiegać się o zatrudnienie w danym zawodzie, musimy przedstawić dokumenty upoważniające do tego, czyli najczęściej dyplom ukończenia uczelni wyższej.

Czy wykształcenie jest konieczne do znalezienia dobrej pracy?

Oprogramowanie do obsługi sklepuTak jest z różnymi dziedzinami branży medycznej; nie możemy zostać lekarzami bez ukończenia odpowiednich studiów, bez nich lub też przynajmniej odpowiednich kursów nie możemy również wykonywać zawodu pielęgniarki czy też położnej. Po zakończeniu nauki, mamy przynajmniej pewną gwarancję, że jesteśmy gotowi na to, co nas spotka w pracy. Nieco inaczej sprawy się mają w branży informatycznej. Nie zawsze ukończenie studiów konieczne jest do zdobycia dobrze płatnej pracy i niekoniecznie dyplom wyższej uczelni takową pracę nam gwarantuje. Świeżo upieczony informatyk po studiach może nie być w stanie stworzyć czegoś takiego jak na przykład program do obsługi sklepu, podczas gdy samouk pracujące w podobnej branży od dawna i znający zasadę na jakiej powstał choćby small business program, nie będzie z tym miał najmniejszego problemu. Oczywiście oprogramowanie sklepu spożywczego jest tu jedynie przykładem. Nikt nie zatrudni lekarza czy też prawnika, niepotrafiącego wylegitymować się odpowiednim papierkiem – w przypadku zatrudniania programisty, web developera czy też grafika, nie jest to kluczowe.

Znacznie ważniejsze będzie wykazanie się zdobytym wcześniej doświadczeniem, zapałem do pracy oraz zdolnościami do rozwiązywania problemów, na które pracując w danej firmie można natrafić.