Wagi kolejowe i ich rodzaje.

wagi kolejoweWagi służą do pomiaru masy różnych przedmiotów. Znajdują zastosowanie także w transporcie kolejowym, spotykamy tu dwa rodzaje wag kolejowych. Pierwszy z nich to tak zwane dynamiczne wagi kolejowe. Są one przeznaczone do ważenia wagonów kolejowych sprzężonych z lokomotywą i które są w trakcie ruchu. Pomiar polega na ważeniu poszczególnych osi wagonów.

Poszczególne wskazania częściowe są sumowane i dają całkowitą masę pociągu. Wagi kolejowe są tak skonstruowane, aby przed dokonaniem ważenia nie trzeba było wprowadzać danych na temat długości wagonów lub liczby osi. Wagi tego typu przeznaczona są standardowo do ważenia dwu-, cztero-, sześcio- oraz ośmioosiowych wagonów. Poszczególne elementy konstrukcyjne kolejowej wagi dynamicznej są przystosowane do zabudowy na standardowych torowiskach. Czujniki zabudowane są bezpośrednio w torach co zapewnia łatwy i szybki montaż. System oparty jest o rozbudowany terminal wagowy w obudowie ze stali nierdzewnej z kolorowym wyświetlaczem. Drugi rodzaj tego typu wag ma charakter statyczny. Statyczne wagi kolejowe występują w tradycyjnej wersji elektronicznej. Do ich budowy wymagany jest pełen lub płytki fundament. Wagi tego typu mają kształt pomostów o konstrukcji stalowej jak i stalowo-betonowej.

Najbardziej popularny typ to dwu pomostowa waga o długości szesnastu metrów i nośności stu ton. W zależności od potrzeb montaż dokonywany jest na analogowych lub cyfrowych czujnikach tensometrycznych renomowanych firm. Obydwa rodzaje wag są tak skonstruowane, aby podczas ich użycia nie było żadnych utrudnień w ruchu kolejowym.