Wady i zalety lamp LED

W dzisiejszych czasach lampa LED-owe stała się bardzo popularna i występuje w coraz to częstszych zestawieniach i różnego rodzaju wariacjach w naszych domach i mieszkaniach. Kupujemy takie czy inne wzory tych lam, które stają się niejednokrotnie coraz to tańsze, a zastępują stare lamy poprzez swoją dłuższą żywotność i mniejsze zapotrzebowanie na prąd.

Możemy teraz przyjrzeć się wadą i zaletą takiej lampy LED, którą na pewno posiadamy we własnym domu i to przeważnie w większej ilości. Do podstawowych zalet lamp LED czyli diodowych, w porównaniu z lampami żarowymi, należy znacznie większa trwałość, szerszy zakres napięć roboczych, większa sprawność, znacznie mniejsze nagrzewanie, brak zależności temperatury barwowej światła od napięcia zasilającego, a w przypadku kontrolek, dodatkowo możliwość uzyskania dowolnego koloru świecenia bez użycia barwnych filtrów. Najważniejszą wadą jest wysoka cena, która jest jednak rekompensowana przez dużo dłuższą żywotność oraz bardzo niskie koszty eksploatacyjne. Zwrot inwestycji polegającej na wymianie oświetlenia tradycyjnego na lampy LED może być krótszy nawet niż 1 rok, a oszczędności osiągane na każdej wymienionej żarówce wynoszą na przykład. około 40 zł/rok w przypadku żarówki 50-watowej i odpowiednio ok. 80 zł/rok dla 100-watowej. Wadą lamp LED jest różnorodna charakterystyka widmowa w porównaniu do żarówki wolframowej lub halogenowej. Przy wyborze źródła światła należy zatem zwracać uwagę na opis lampy LED – na przykład biała” i „zimna biała”. Jak widać lampa LED ma kilka podstawowych zalet jak również kilka wad, z którymi musimy się liczyć podczas wybierania czy kupna takiej lampy.

Nie możemy postępować pochopnie, ale teraz dzięki temu zestawieniu wiemy czym się kierować i jak takiego rodzaju towar kupić czy komu go w przyszłości polecić, aby wszyscy byli szczęśliwi i zadowoleni z tego rodzaju sprzętu domowego. Nigdy nie możemy robić coś bez wiedzy o tym, dlatego warto niejednokrotnie najpierw dowiedzieć się o wadach i zaletach takiego sprzętu, aby potem było łatwiej w jego kupnie czy poleceniu znajomym.