Toga dla adwokata

Każdy z adwokatów w swojej pracy zawodowej, raz na jakiś czas musi wystąpić w formalnym stroju. Musi zaprezentować się za pomocą swojego stroju oficjalnego służbowego. Takim strojem jest oczywiście toga. Togi prawnicze opisane są oczywiście w bardzo szczegółowy sposób w odpowiednich dokumentach prawnych. Te regulacje są o tyle ważne, że każdy z adwokatów, sędziów czy prokuratorów, musi występować na Sali sądowej w todze prawniczej.

Żeby więc stroje te były rzeczywiście jednolite, żeby rzeczywiście były one takie same muszą istnieć odpowiednie dokumenty prawne, których rolą jest ujednolicenie tych strojów. I tak, toga adwokacka, tak samo jak toga sędziowska czy toga prokuratorska musi być czarna, wykonana musi być z materiału wełnianego lub wełnopodobnego. Ma to znaczenie dla jakości i wyglądu. Długość togi również określona została w odpowiednich dokumentach. I ma ona sięgać przed kostki. Rękawy togi są szerokie, rozszerzane ku dołowi, proste, bez zdobień i dekoracji.
Kołnierz. Toga prawnicza ma swój specjalny kołnierz. Jest on okrągły i gładko wyłożony. Z przodu, pod szyją każda toga ma specjalny żabot. Żabot określa funkcję jaka jest pełniona przez danego prawnika. I tak, akurat adwokaci noszą żaboty w kolorze zielonym. Ten kolor ma na pewno kojarzyć się z zaufaniem, ze spokojem, z bezpieczeństwem. Pewnie dlatego właśnie każdy z adwokatów ma też oznaczenia swojej kancelarii na zielonym tle. I tak, żabot adwokata, oprócz tego, że ma określony jasno kolor, ma również jasno określony kształt i tak też musi być uszyty, nie ma innej możliwości. Dlatego właśnie warto sprawdzić wcześniej, przed zamawianiem takiej togi dla siebie, jak powinna ona wyglądać, jak powinna się ona prezentować i jakie wymogi formalne powinna spełniać, żeby nie było nieporozumień czy nie wystąpić w stroju, który nie spełnia wymogów formalnych, oczekiwanych przez sąd.

Stąd też, tak istotne są te dokładne wymiary togi, jej kolory i liczba zakładek czy falban. Oczywiście, nie jest to ważniejsze niż samo przygotowanie, ale dla zachowania zasad formalnych jest ważne.