Stosowanie nawozów płynnych

Wiadomo powszechnie, że stosowanie nawozów poprawia kondycję i wygląd roślin poprzez dostarczanie im dodatkowych składników odżywczych. Na rynku dostępnych jest jednak wiele preparatów różniących się składem, formą i przeznaczeniem. Warto wiedzieć, który z nich jest najskuteczniejszy.

Czy płynne nawozy są skuteczne?

nawozy płynneJednym z podstawowych typów są nawozy płynne. Warto wiedzieć, co mają one do zaoferowania. Najpierw należy rozpuścić płynne nawozy w wodzie. Właściwe proporcje podano na opakowaniu, a następnie podlać powstały roztwór w glebie wokół rośliny. Rozpuszczone w wodzie składniki wnikają w glebę i w ciągu kilku godzin mogą zostać wchłonięte przez system korzeniowy rośliny. Wiele z tych nawozów w niższych stężeniach może być również wykorzystywanych do opryskiwania. Nawozy płynne są szybsze niż nawozy granulowane, ze względu na swój kształt, ponieważ po prostu przenikają do struktury gleby. Jednak jej korzystny wpływ na rośliny jest krótszy, dlatego też nawozy płynne należy stosować nawet co 12 dni w sezonie wegetacyjnym. Regularne nawadnianie roztworami wodnymi o niskim stężeniu nawozów zapobiega ich nadmiarowi, a jednocześnie zapewnia stałe uzupełnianie się składników pokarmowych w glebie. Nie ma również przeszkód dla stosowania nawozów płynnych w zimie, co czyni je idealnymi dla roślin doniczkowych. Bardzo ważne jest również ścisłe przestrzeganie oznaczeń i proporcji na opakowaniu. Zbyt duża ilość nawozu może spowodować zasolenie gleby i tym samym zniszczenie systemu korzeniowego roślin.

Nawozy płynne zapewniają intensywną barwę liści i obfite kwitnienie, zwiększają ilość chlorofilu, wspomagając fotosyntezę i zapewniając intensywny kwitnienie oraz nadają liściom inny zielony kolor. W sprzedaży dostępne są również uniwersalne nawozy płynne, które mogą być stosowane do wszystkich roślin w domu i ogrodzie.