Jak stać się specjalistą od makiet?

Na samym początku pragnę nadmienić, że gdyby ktoś przed studiami powiedział mi, że napisze artykuł o takim tytule, to bez żadnych skrupułów wyśmiałbym go od góry do dołu. 

Z makietami jak ze wszystkim – możemy stać się specjalistami w tej dziedzinie, jeśli tylko przeznaczymy na to dużo czasu

makietaNie żartuje sobie co potwierdzą moi rodzice, którzy prawie z płaczem przyglądali się jak kleje te modele architektoniczne, tnąc sobie ręce, nie zwracałem uwagi na ich estetykę. Nawet gdy po raz pierwszy zdarzyło się że moje makiety zostały pochwalone jakoś entuzjastycznie do tego nie podchodziłem. Jednak wszystko zmieniło się gdy na studiach natrafiłem na bardzo ciekawy przedmiot modelarstwo i zostałem można powiedzieć wepchnięty w świat szeroko pojętej architektury. Okazało się, że pokazała mi ona iż modele domow czy inne makiety pokazują nie tylko bryłę ale także kolorystykę. Ale po co właściwie to robić? Chociażby dlatego, ze makiety architektoniczne są świetną formą prezentacji przed całą rzeszą ludzi takich jak inwestorzy czy społeczeństwo. W niejednej galerii spotkamy makiet całych osiedli czy innych cudów czy inwestycji prowadzonych przez miasto. Ale dlaczego makiety a nie np. wizualizacje? Ponieważ wizualizacje trzeba umieć czytać, a taki zwykły szary człowiek nie potrafi czytać takich wizualizacji. Przy prezentacji za pomocą modelu architektonicznego coś takiego nie nastąpi, ponieważ potencjalny obserwator widzi wszystko w 3D. Ponadto model jest jednym z podstawowych sposobów (co chyba jest najważniejsze) rozwijania wyobraźni przestrzennej.

Jest to bardzo ważne szczególnie dla dzieci. Jednak aby to wszystko zostało spełnione za tworzenie modelu nie powinno brać na dzień przed oddaniem tego projektu, ze świadomością zarwania nocy, ale w dużym uśrednieniu na co najmniej trzy miesiące przed.