Sport – dla każdego chwila miłego :) Dzisiaj o basenach

Własny basen to doskonałe rozwiązanie dla każdego posiadacza domu z ogrodem. Nie jest na pewno zbyt tanie, jednak letnie kąpiele oraz wypoczynek nad wodą sprawiają przyjemność, w którą warto zainwestować. Szczególnie, gdy mieszka się w rejonie oddalonym od naturalnych akwenów wodnych. Można wyróżnić kilka następujących rodzajów basenów:

rowerBaseny betonowe – wykonane z wodoszczelnego żelbetonu, który następnie pokrywa się płytką lub mozaiką. Baseny betonowe występują w dowolnych rozmiarach i kształtach. Wymagają sporego wkładu pracy podczas budowy.
Baseny skimmerowe – wyposażone są w pompę obiegową, która zasysa wodę, obniżając tym samym lustro wody. Baseny posiadające skimmer na filtr są często wybierane w przypadku inwestycji prywatnych.
Baseny wykonane ze stali nierdzewnej – mogą występować w dowolnych kształtach, wielkościach i głębokościach. Są bardzo trwałe oraz wytrzymałe, łatwo utrzymać je zamontować, rozbudować oraz utrzymać w czystości.
Baseny rynnowe – woda w tego typu basenach odprowadzana jest na całym obwodzie basenu.
Baseny plastikowe – niecka w przypadku tych basenów wykonana jest z żywicy poliestrowej. Charakteryzuje je znakomita szczelność i długa żywotność.

Wiele firm funkcjonujących na rynku oferuje różnego rodzaju produkty związane z budową basenu. W ich asortymencie znajdują się baseny oraz zadaszenia basenowe. Decydując się na zakup basenu, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego, przystosowanego do indywidualnych potrzeb modelu. W ofercie producentów basenów znajdują się typy o różnych wielkościach oraz kształtach. Wśród nich dominują modele klasyczne, zazwyczaj o prostokątnym kształcie, wykonane z myślą o uniwersalności i funkcjonalności. Jeśli ktoś ceni sobie niebanalne rozwiązania, może zdecydować się na basen w kształcie koła bądź elipsy. Niektóre baseny ogrodowe wyposażone są w schody, umożliwiające wygodne i bezpieczne korzystanie z obiektu, w zaawansowane systemy oświetleniowe, a nawet w funkcje spa.

Zbudowanie basenu wkopanego w ziemię to nie tak prosta sprawa, jak by się mogło wydawać. Wiele osób wyobraża sobie, że trzeba jedynie wykopać dół, umieścić konstrukcję basenową oraz podłączyć hydraulikę. Niestety, proces jest o wiele bardziej złożony. Przed przystąpieniem do budowy należy najpierw uzyskać pozwolenie na budowę. Po wykopaniu dziury montuje się tzw. wsporniki ścienne, następie instaluje pompy, filtry, uszczelki itp. Wszystkie te wysiłki są warte zachodu, gdyż radość z przydomowej przestrzeni sportu i rekreacji jest wręcz nieoceniona.

Bardzo ważną kwestię w przypadku basenów ogrodowych stanowią zadaszenia basenowe. Są one bardzo przydatne szczególnie w miejscach, gdzie warunki klimatyczne często nie sprzyjają kąpielom na powietrzu. Dzięki zamontowaniu zadaszenia woda w basenie ulega naturalnemu podgrzaniu, dzięki czemu można korzystać z kąpieli nawet w kiepskich warunkach pogodowych. Zadaszenia zabezpieczają również dzieci oraz zwierzęta przed wtargnięciem do wody, pozwalają również uniknąć natrętnego wzroku sąsiadów.

Więcej informacji można znaleźć chociażby na wikipedii.

Przy okazji sportu, zapraszamy na odrobinę bardziej ekstremalne przeżycia na AEROFestival Poznań – Festiwal Ekstremalnych Emocji!