Rośliny cebulowe – krótka charakterystyka.

W tym roku zawitała do nas wyjątkowo piękna wiosna. Czas pomyśleć o upiększeniu ogrodów i altanek. Jednym pomysłów może być posadzenie roślin cebulowych. Musimy się jednak liczyć z tym, iż niektóre z nich zakwitną dopiero w przyszłym roku. Rośliny cebulowe są idealne dla początkujących ogrodników i zapracowanych miłośników ogrodnictwa.

roslinyNasza wiedza dotycząca roślin cebulowych najczęściej wyniesiona jest z lekcji biologii lub przyrody. Rośliny cebulowe charakteryzują się tym, że ich pęd podziemny w toku ewolucji przekształcony został w tak zwany organ spichrzowy i przetrwalnikowy, czyli cebulę. Wyróżnia się cebule pojedyncze i tworzące ząbki. Wśród najbardziej popularnych roślin tego gatunku służących do ozdoby wymienić można: czosnek, amarylis, śnieżnik, szachownicę, śnieżyczkę, galtonię, zwartnicę, hiacynty, śnieżycę, lilię, szafirka, narcyza, śniedka, puszkinię, cebulica, tulipan oraz zefiranty. Kwiaty tego gatunku, jako pierwsze zwiastują nadejście wiosny. Najbardziej popularne w Polsce są następujące odmiany roślin cebulowych: krokus, narcyz, cebulnica i mieczyk. Ich popularność wiąże się prawdopodobnie z faktem, iż rozmnażają się na tym samym stanowisku i z roku na rok jest ich coraz więcej.

Bardzo popularne są również tulipany, które na stałe wpisały się w wiosenne obchody dnia kobiet. Rośliny cebulowe można z powodzeniem uprawiać w doniczkach lub skrzynkach balkonowych.