Rodzaje rękawic roboczych

Niektóre kategorie pracowników narażone są na szczególne niebezpieczeństwa. Potrzebują szczególnej ochrony. Dlatego też pracownicy wykonujący niebezpieczne zadania muszą być do nich odpowiednio przygotowani. Nie chodzi tylko o właściwe przeszkolenie teoretyczne, ale również odpowiedni sprzęt i strój.

Rękawice robocze to podstawowe wyposażenie każdego pracownika fizycznego

Odzież robocza ma istotne znaczenie i musi być odpowiednio dobrana do warunków w jakich pracuje dany pracownik. Tak samo jest też z rękawicami roboczymi. Istnieją bowiem różnorodne rodzaje rękawic roboczych. Najczęściej rozpoznawalne i wykorzystywane są najprostsze rękawice robocze wykonane z tkaniny. Istnieje jednak wiele innych typów tego elementu odzieży. Występują również rękawice antyprzepięciowe skonstruowane z tworzywa, które jest odporne na przecięcia i zabezpiecza dłonie przed urazami mechanicznymi.

rękawice roboczeW przypadku pracy z urządzeniami mechanicznymi przydatne stają się rękawice antywibracyjne, które tłumią wibracje i zapewniają lepszy komfort pracy. W wielu niebezpiecznych pracach przydają się rękawice elektroizolacyjne, które chronią przed porażeniem prądem. Przed szkodliwymi substancjami chemicznymi idealnie chronią rękawice neoprenowe wykonane z mieszanki neoprenowej, która zapewnia także komfort pracy w każdych warunkach. Podczas prac w wykorzystaniem smarów, olejów najlepiej sprawdzają się rękawice nitrylowe. Zapewniają ochronę dłoni nie tylko przed szkodliwymi smarami, ale też przed urazami mechanicznymi. Najlepszą ochronę przed szkodliwymi detergentami i kwasami stanowią rękawice powlekane PCV. Nie przepuszczają niebezpiecznych substancji oraz są odporne na ścieranie warstwy ochronnej co wydłuża czas ich użytkowania. Istotną funkcją rękawic jest także odporność na wysokie temperatury. Rękawice tero ochronne sprawdzą się więc wszędzie gdzie występuje narażenie na poparzenie. Z łatwością więc można wybrać rękawice odpowiednie do wykonywanej pracy, które zapewnią odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. Warto z tego wyboru mądrze skorzystać i zminimalizować ryzyko.