Co robić gdy musimy uprawiać sport, a musimy nosić okulary?

Któż z nas nie lubi fizycznej aktywności. Możliwość jazdy na rowerze w słoneczny dzień, jazda na łyżwach na zamarzniętym stawie czy gra w piłkę w gronie znajomych nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie i kondycję, ale ma również aspekt społeczny, gdyż sport jest jedną z najlepszych dróg do integracji z innymi ludźmi oraz nawiązywania kontaktów.

Uprawianie sportu nie gwarantuje idealnego wzroku, w dzisiejszych czasach są jednak metody radzenia sobie z tym problemem

optyk i okulistaCoraz częściej na tego typu zajęcia dla pracowników decydują się firmy organizujące imprezy integracyjne dla firm. Często się jednak zdarza, że ze sportu musimy zrezygnować po wizycie w poradnia okulistyczna. Boli to też szczególnie najmłodszych, gdy okulista dziecięcy wykaże u nich dużą wadę wzroku i nie powinny się rozstawać z okularami. Sport generuje szereg zagrożeń jak upadki co może sprawić, że okulary zniszczymy, a poza tym aktywność fizyczna z okularami na nosie jest często niemożliwa lub irytująca i odbiera całą radość. Są jednak sposoby jak mimo dużej wady wzroku możemy nadal żyć aktywnie i uprawiać sporty tak samo efektywnie jak robiliśmy to bez okularów. Badanie wzroku, które wykryło u nas dużą wadę wzroku ma za zadanie jedynie nam pomóc, a nie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Optyk i okulista który będzie wyrabiał dla nas okulary powinien nas zapytać przy wyborze okularów czy lubimy uprawiać sport. Prawie każdy salon optyczny na terenie Bydgoszczy ma w swojej ofercie produkty, które pozwolą na pogodzenie dużej wady wzroku z uprawianiem sportu. Istnieją dwa rozwiązania tego problemu. Do dyspozycji mamy soczewki kontaktowe, które pozwolą nam na niemal wszystkie aktywności sportowe od pływania po granie w piłkę co nie znaczy jednak, że nie musimy zachować ostrożności. Soczewki możemy użytkować przez cały czas lub stosować je naprzemiennie ze zwykłymi okularami. Drugim rozwiązaniem jest po prostu zakup specjalnych okularów przystosowanych do aktywności fizycznej.

Nie są to co prawda okulary w których będziemy mogli chodzić normalnie po mieście gdyż charakteryzują się one specjalnym wzornictwem i designem, ale są rozwiązaniem z którego sportowcy bardzo chętnie korzystają, gdyż nie każdy czuje się komfortowo w soczewkach kontaktowych.