Pracownicy z ukrainy

W ostatnich latach wzrosła liczba zatrudnianych pracowników z obcych krajów. Nic dziwnego, dla nich stawki, które oferują pracodawcy są wysokie w porównaniu do tego co zarobiliby u siebie w kraju. W końcu my również migrujemy do innych krajów w celach zarobkowych, nie powinno więc nas to zjawisko zbytnio dziwić.

Pozyskiwanie pracowników z Ukrainy

gdzie znaleźć pracownika z ukrainyJak dobrze wiemy, najliczniejszą grupą obcokrajowców są Ukraińcy. Wynika to z faktu, że nie tylko nasze zarobki w przeliczeniu są dużo wyższe niż ich, ale również dlatego, że mają do nas blisko. Jeśli jesteśmy pracodawcami z pewnością stawiamy sobie pytanie gdzie znaleźć pracownika z ukrainy, który podjąłby się pracy w naszej firmie. Wbrew pozorom jeśli chcemy zrobić to zgodnie z prawem jest to dosyć skomplikowane. O ile znalezienie takiego pracownika nie jest bardzo trudne, wielu z nich można znaleźć poprzez dodanie ogłoszenia w internecie  z pewnością ktoś się znajdzie. Nawet jeśli nie bezpośrednio, z pewnością przez znajomych możemy dotrzeć do takich osób. Problemy mogą pojawić się jednak w momencie jeśli chcemy już tę osobę zatrudnić. Musimy mieć świadomość, że my jako pracodawcy, ale również sami pracownicy muszą spełnić określone warunki. Okres przebywania cudzoziemca w naszym kraju ma na to ogromny wpływ. Nie może on bowiem przebywać dłużej niż określona liczba miesięcy. Szczegółowe informacje na ten temat możemy uzyskać w urzędach pracy oraz wojewódzkich. Należy również wypełnić odpowiednie dokumenty dedykowane do określonych rodzajów umów.

Mimo, że zatrudnienie obcokrajowca może wydawać nam się opłacalne, musimy brać pod uwagę, że będzie ono bardziej wymagające niż polaka. Nie warto ryzykować i zatrudniać takiego pracownika bez umowy, gdyż kara jaką poniesiemy w takiej sytuacji podczas kontroli przez odpowiedni służby jest bardzo wysoka.