Tam, gdzie powstaje porcelanowe piękno

Niemieckie słowo Meissen nie mówi nic nikomu, kto nie jest kolekcjonerem antyków, bibelotów i pięknej porcelany. Jednak wystarczy je przetłumaczyć na język polski i od razu wszystko stanie się jasne nawet dla zupełnego laika. Wystarczy nieco ogólnej wiedzy o świecie i historii, bo przecież Miśnia i pochodząca stamtąd miśnieńska porcelana jest doskonale znana na całym świecie.

meissenWielu mówi nawet, że porcelana z Miśni uosabia piękno doskonałe. Znakiem, który pozwala rozpoznać oryginalne miśnieńskie wyroby od wszystkich innych są charakterystyczne skrzyżowane ze sobą błękitne miecze. Porcelanowe figurki tej marki są cenione przez kolekcjonerów, ale ich niezwykłą urodę doceniają również zwykli amatorzy, którzy chociaż raz rzucili okien na ich szlachetną linię. Ludzie odwiedzający leżące w południowo wschodniej części kraju naszych zachodnich sąsiadów, zaledwie dwadzieścia sześć kilometrów od Drezna nad rzeką Łaba miasto, powinni koniecznie odwiedzić Państwową Manufakturę Porcelany w Miśni (po niemiecku: Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen).
Chociaż do Europu importowano porcelanę z Chin już od trzynastego stulecia, to dopiero w pierwszych latach osiemnastego wieku udało się odkryć tajniki produkcji tego niezwykłego materiału. Dokonał tego zespół badaczy działających z polecenia saskiego elektora, który jednocześnie był słynnym kolekcjonerem i miłośnikiem połyskliwych drobiazgów. Miśnieńska manufaktura porcelany powstała na późnogotyckim zamku biskupim Albrechtsburg. Nowy zakład wybudowano w Miśni – Trebischtal po 150 latach. Do tej pory można na zamku podziwiać bogate zbiory muzealne, a turyści zachwycają się brzmieniem porcelanowych dzwonków w wieży kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.

W innym kościele, pod wezwaniem świętego Mikołaja znajdują się natomiast największe porcelanowe figury wykonane z tutejszej porcelany. Ich niezwykły urok co roku przyciąga tutaj tysiące turystów z całego świata, a wśród nich znajdują się nie tylko fani porcelanowych cudów.