Pomiary temperatury oraz wilgotności powietrza dawniej i dziś

czujnik temperaturyW 210 roku p.n.e. Filon z Bizancjum opisał pierwszy termometr, który działał wykorzystując zjawisko rozszerzalności cieplnej gazów. Ten model był jeszcze pozbawiony dokładnej skali. Wiele źródeł uważa Galileusza za twórcę termometru ze skalą, chociaż nie ma to konkretnych dowodów.

Czujnik temperatury i wilgotnościomierz – historia

Jeżeli chodzi o pomiary wilgotności, to dużo zawdzięczamy Leonardowi da Vinci, który w 1500 roku zbudował pierwszy wilgotnościomierz, czyli innymi słowy higrometr. Była to zwykła kula z wełny zawieszona na wadze. Kiedy wełna wchłaniał wilgoć, to waga zmieniała swój ciężar. Dokładność metody pomiaru pozostawiała oczywiście wiele do życzenia, więc tak jak w przypadku termometru, tak i w przypadku higrometru zachodziła potrzeba wynalezienia skuteczniejszych urządzeń.

Tyle historii, a jak wygląda to w naszych czasach?

Określenie wilgotności powietrza jest bardzo istotne, np. w ogrodnictwie, w muzeach i galeriach, w serwerowniach, saunach, przemyśle spożywczym czy też w magazynach. Ale przecież warto też znać poziom wilgotności w mieszkaniach, a nawet w biurach. Wilgotnościomierz jest więc niezbędnym urządzeniem w naszym życiu, aby na bieżąco kontrolować i regulować wilgotność powietrza. Bez takich pomiarów trudno byłoby właściwie przechowywać zbiory muzealne lub książki, magazynować wiele produktów, hodować rośliny, a nawet mieszkać (duża wilgotność to możliwość wystąpienia zagrzybienia ścian).

Jaki wilgotnościomierz wybrać?

Najtańszym, ale jednocześnie najbardziej obdarzonym ryzykiem błędu pomiaru jest wilgotnościomierz włosowy. Bardziej zaawansowane technologiczne, ale też droższe są higrometry kondensacyjne, elektroniczne oraz psychometry. Wybór zależy więc od zapotrzebowania na dokładność pomiaru, ale możliwości finansowych kupującego.

Co wykorzystać do pomiaru temperatury? – czujnik temperatury i regulator

Tak jak w przypadku wilgotności, tak też dokładny pomiar temperatury ma ogromny wpływ na wiele dziedzin naszego życia. To nie tylko kwestie dobrego samopoczucia, ale także wzrostu roślin czy przechowywania wielu produktów.Jeszcze kilkanaście lat temu normą były klasyczne termometry rtęciowe. Obecnie najbardziej popularny jest termometr elektroniczny i trudno się temu dziwić. Po prostu, termometr elektroniczny daje nie tylko bardziej dokładny pomiar, ale i jest mniej podatny na uszkodzenia.

Czy zawsze jest potrzebny drobiazgowy odczyt temperatury? – czujnik temperatury

Niekoniecznie, czasami istotne jest, czy w ogóle zachodzą jakiekolwiek zmiany temperatury, a temu służy czujnik temperatury. Dzięki niemu nie ma obawy popsucia takich urządzeń, jak silnik samochodowy czy też kocioł grzewczy. Po prostu, czujnik temperatury kontroluje wszelkie zmiany w tym zakresie, aby można było w miarę wcześnie zareagować, zanim dojdzie do nieszczęścia.

Więcej inforamcji oraz nowoczesne czujniki temperatury na – http://www.thermopomiar.com/czujniki-temperatury