Piec na węgiel wady i zalety.

Piec grzewczy wolnostojący na węgiel jest od lat najpopularniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o zaopatrywanie domów w ciepło. Piec grzewczy z uwagi na to, że jest uważany powszechnie za najtańszą metodą ogrzewania ma sporo wad. Jedną z największych wad jest to, że musimy mu poświęcić osobne pomieszczenie w domu.

Jakie są wady i zalety popularnych pieców węglowych?

piecMusimy specjalnie do pieca zaaranżować kotłownie, a do tego składować gdzieś węgiel, którego w zależności od metrażu budynku potrzebujemy czasami kilka ton. Drugim minusem są zanieczyszczenia. Węgiel jest najmniej przyjaznym dla środowiska paliwem. Mogliśmy to zauważyć chociażby ostatnio w Krakowie. Kolejnym minusem jest potrzeba ciągłej kontroli pracy pieca, regularne dosypywanie węgla i rozpalanie, które wymaga wprawy i zajmuje czasami sporo czasu. Czasami wymaga to wstawania w nocy i pilnowania, czy wszystko z piecem jest w porządku i czy temperatura jest optymalna. Można temu jednak częściowo zaradzić poprzez kupno pieca ze specjalnym podajnikiem na węgiel co daje nam wydłużenie czasu pracy pieca bez naszej kontroli do kilku godzin więcej. Są już nawet piece pracujące od trzech do pięciu dni zupełnie bez naszej kontroli. Poza samym piecem ważne jest zapewnienie dobrej wentylacji powietrza w celu dobrego działania pieca oraz braku wystąpienia problemu z czadem. Zaletą pieca węglowego jest niewątpliwie sama cena zakupu instalacji oraz niskie koszty węgla. Ten argument najczęściej przeważa pomimo wszystkich minusów tej instalacji. Użytkownicy wolą spędzać więcej czasu przed piecem i częściej otwierać drzwiczki piecowe i czyścić ruszta belkowe, by zaoszczędzić większą ilość pieniędzy.

Jest to całkowicie zrozumiałe gdy spojrzy się na roczne koszty ogrzewania piecem węglowym. Przy domu o powierzchni około 200 metrów kwadratowych koszty ogrzewania wynoszą mniej więcej 2200zł rocznie.