Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamerzysty

Ślub to najważniejszy dzień w życiu każdej Młodej Pary. Nic więc dziwnego w tym, jak wielką uwagę przykłada się do każdego szczegółu uroczystości. Film relacjonujący zarówno ceremonię zaślubin, jak i wesele to pamiątka na całe życie. Fundamentalną zasadą jest rozmowa z kamerzystą. Bez wcześniejszych konsultacji trudno wyobrazić sobie, aby obydwie strony były zadowolone ze współpracy. Wcześniejsza rozmowa pozwoli nam na uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień. Jednak na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jak poprowadzić rozmowę? I o co zapytać?

Z kamerzystą weselnym należy rozmawiać

kamerzysta na weseleMusimy pamiętać, że każda Panna Młoda, czy Pan Młody inaczej wyobrażają sobie ten najważniejszy dzień. Jedne pary wolą, by film został nakręcony tak, by podkreślał wzniosłość i elegancję całego wydarzenia. Inne pary natomiast stawiają na humor. Warto też wcześniej ustalić jakie sceny mają znaleźć się w filmie. Zdecydowanie odchodzi się już od całej relacji ze ślubu i wesela, która trwa 5-6 godzin. Najczęściej z mszy św. wybierane jest kazanie, czytania, często w wykonaniu świadków i obowiązkowo przysięga. Musimy też pamiętać, aby goście czuli się swobodnie. Kamerzysta powinien wtapiać się w tłum, być niewidoczny. Wielu gości krępuje wodzenie kamerą i filmowanie każdego ich ruchu. Zwłaszcza nieeleganckie jest filmowanie posiłków. Wybrany przez nas kamerzysta na wesele musi znać nasze oczekiwania i plan całej uroczystości. Jeśli planujemy jakieś zabawy i atrakcje, czy niespodzianki warto go wcześniej poinformować. Dzięki temu kamerzysta będzie mógł się lepiej przygotować i zawczasu ustawić sprzęt, aby nie pominąć cennej chwili. Warto też zastanowić się, nad doborem jednej czy dwóch kamer. Naturalnie, przy zatrudnieniu większej ilości osób (oczywiście dwóch osób/kamer z 1 firmy!) należy liczyć się ze zwiększonymi kosztami. Jednak, gdy planujemy duże wesele, w wielkiej sali, dwie kamery zdecydowanie będą lepszym rozwiązaniem. Do nowinek technicznych należy również filmowanie z drona. W tym przypadku ceny usług również wzlatują do góry. Pamiętajmy jednak, że czasem warto zapłacić trochę więcej, film zostanie z nami do końca życia, a wesele i ślub są jedynymi takimi uroczystościami w swoim rodzaju. Ujęcia z drona są świetnym sposobem na grupowe zdjęcia ze wszystkimi gośćmi. Zwróćmy uwagę, czy wybrana przez nas firma oferuje takie usługi. Warto obejrzeć kilka filmików, które nasz kamerzysta nakręcił na innych weselach. I przede wszystkim należy spisać umowę, która podaje konkretną cenę za usługę. W umowie należy wyszczególnić również co owa usługa oznacza (ile godzin kamerzysta spędzi na nagrywaniu materiału, gdzie będzie go narywać – w domu panny młodej, kościele itp., ile gotowych egzemplarzy filmu otrzymamy). Umowy zazwyczaj przygotowywane są przez firmę, którą wynajmujemy. Przez co najczęściej chroni głównie usługodawcę. Umowne kary, zaliczki obejmują Parę Młodą. Jednak profesjonaliści zabezpieczą również usługobiorcę. O powadze firmy stanowi fakt zapisów, że i jego obowiązuje dany termin i wykonanie usługi.

Kamerzysta jest usługodawcą. Jest przyzwyczajony do pracy z ludźmi i do spełniania ich wymogów. Profesjonaliści doradzą, jednak nie będą na siłę próbowali wyperswadować pomysłów Młodej Pary. Należy pamiętać, że to przede wszystkim pamiątka dla konkretnej rodziny. Oczywiście życzenia mogą być spełniane w granicach rozsądku. Kardynalnym błędem jest podejście, że skoro kamerzysta zajmuje się tym zawodowo, będzie wiedział najlepiej co ma robić. Owszem, nakręci nam relacje z naszej uroczystości, jednak czy będzie ona zawierać to co my chcieliśmy? Jedynym na to sposobem jest rozmowa.