Łączenie blach nitami

 

W niektórych miejscach gdy zachodzi konieczność połączenia ze sobą dwóch elementów nie jesteśmy w stanie zastosować spania. W związku z tym idealnym rozwiązaniem takich problemów jest zastosowanie nitownicy, która jest w stanie stworzyć naprawdę mocne połączenie. Nitowanie znane jest ludzkości od bardzo dawna ale dopiero w obecnych czasach stało się tak bardzo popularne.

Nowoczesne nitownice ręczne

nitownica ręcznaSpawanie jest metodą bardzo skuteczna ale ograniczenie polega na tym, że spawać możemy jedynie elementy metalowe. Co w przypadku gdy chcemy stworzyć połączenie blachy z płytą pleksi czy jakimś panelem wykonanym z tworzyw sztucznych? W takim przypadku spawarka nie zda egzaminu ale skutecznie może nam pomóc nitownica ręczna. Na dzień dzisiejszy nitownice tego typu są urządzeniami bardzo solidnymi. Z ich użyciem możemy tworzyć naprawdę mocne połączenia. Co ciekawe koszt takiej nitownicy ręcznej to zaledwie kilkadziesiąt złotych. Nitownice kupimy obecnie w niemal każdym markecie budowlanym czy też w sklepie z narzędziami. Popularność nitownic ręcznych doprowadziła również do powstania nitownicy pneumatycznej, która jak sama nazwa wskazuje zasilana jest powietrzem. W tym przypadku konieczne jest posiadanie kompresora. Nitownice te nie są za bardzo mobilne co sprawia, że ich zastosowanie jest nieco ograniczone. Natomiast nitownica ręczna może być z powodzeniem używana w miejscach gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej czy wspomnianego kompresora.

Ogólnie rzecz biorąc nitownice są urządzeniami bardzo praktycznymi. Na dzień dzisiejszy wielu majsterkowiczów nie wyobraża sobie pracy bez posiadania tego rodzaju sprzętu w swoim przyborniku. Idąc z duchem czasu niektórzy decydują się również na kupno nitownicy elektrycznej oraz takiej posiadającej wbudowany akumulator.