Jak uszlachetnia się druk?

Na pewno mieliście w swoim ręku – przynajmniej raz w życiu – książkę, na której okładce został odpowiednio uszlachetniony druk. Najczęściej drukiem tego typu ozdabiane są okładki słowników i encyklopedii, ale nie tylko. Druk uszlachetniony, to druk, na którym wykonane zostało złocenie, jednocześnie podnosząc jego wartość estetyczną, co przekłada się na odbiór całej książki.

Uszlachetnienie druku hot stampingiem

hot stampingRozwój najrozmaitszych technologii, który zapanował w dzisiejszych czasach, pozwolił na wykształcenie się metody termodruku, do którego wykorzystywana jest specjalna folia, a także wypukłe matryce, które zostały wykonane z materiałów o doskonałych właściwościach przewodzenia ciepła. Hot stamping w gruncie rzeczy pozwala na wykonanie właściwego nadruku z efektem złocenia na wybranej powierzchni. Jak odbywa się proces hot stampingu? Nie należy on do szczególnie skomplikowanych, co w gruncie rzeczy przekłada się na jego wydajność. Posiadając odpowiednią folię, nazywaną folią hot-stampingową, doprowadzamy do jej zetknięcia z przygotowaną we właściwy sposób matrycą, co prowadzi do rozgrzania się warstwy klejowej, dzięki czemu na przedmiocie podłożonym do druku, odbija się wzór przygotowany na matrycy. Efekt złocenia coraz częściej wykorzystywany jest przez różnych wydawców do wydruku imienia i nazwiska autora lub tytułu książki, zwłaszcza wtedy, gdy okładka danej książki zalicza się do twardej oprawy.

Złocenie wykorzystywane jest coraz częściej ze względu na coraz łatwiejszy dostęp do tej metody i obniżające się koszty jego wykonania. Mimo niskiego nakładu pracy, złocenie jest bowiem w pełni pozytywnie odbierane przez klientów, którzy widząc okładkę ze złoconym nadrukiem, mają poczucie ekskluzywności i odruchowo podnoszą wartość kupowanego produktu.