Gumowe produkty wokół nas

Od kilkudziesięciu lat obserwowany jest trend stałego zwiększania się ilości sztucznych wyrobów, z których korzystamy na co dzień. Tworzywa sztuczne otaczają nas niemal zewsząd i często nie wyobrażamy sobie bez nich codziennego życia, pracy czy zabawy.

Wyroby z gumy towarzyszą nam codziennie

wyroby gumoweNajbardziej popularnymi tworzywami, z którymi spotykamy się codziennie, są różnego rodzaju mieszanki metali, plastik oraz guma. Ta ostatnia otrzymywana jest zazwyczaj ze składniku zwanego kauczukiem, a proces jej wytwarzania nazywamy wulkanizacją. Jej zastosowania są bardzo liczne i trudno jest wyobrazić sobie wiele produktów, urządzeń czy obiektów bez jej dodatku. Wyroby gumowe używane są zarówno w przemyśle jako części urządzeń i maszyn, jak i w życiu codziennym. Nasze dzieci bawią się gumowymi kaczuszkami w kąpieli, wraz z przyjaciółmi kopiemy lub wrzucamy do kosza gumową piłkę na wyłożonym gumą boisku, w sportowych butach z podeszwami z gumy. Nasze samochody mają gumowe koła, a rowery gumowe dętki. Widzimy więc, że zastosowanie tego wyjątkowego materiału jest nadzwyczaj szerokie. Należy jednak uważać, gdyż wyroby gumowe nie powinny być utylizowane w dowolny sposób. Przynosi to znaczne szkody naszemu środowisku. Dlatego warto przed wyrzuceniem przebitej piłki do kosza upewnić się, że trafi on tam, gdzie powinna, nie zaś na leśne wysypisko śmieci. Guma powinna być utylizowana przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych spalarni, dlatego warto segregować śmieci i pilnować oddzielenia wyrobów gumowych od innych odpadów.

Gumowe produkty stanowią nieodłączną część naszego codziennego życia. Pomagają nam w wielu sytuacjach i uprzyjemniają czas wolny. Pamiętajmy, że guma jest tworzywem sztucznym, które niewłaściwie utylizowane może szkodzić środowisku, i zawsze dbajmy o ekologię.