Kto dominuje w motoryzacji?

Na forach dyskusyjnych zrzeszających pasjonatów motoryzacji już od wielu lat prowadzona jest nieustanna dyskusja na temat tego, czy jedna marka samochodów jest lepsza i solidniejsza od drugiej. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj odwieczna rywalizacja aut pochodzenia francuskiego, z tymi wyprodukowanymi u naszych zachodnich sąsiadów.

peugeotAby sprawdzić, kto tak naprawdę dominuje, warto spojrzeć na trochę danych statystycznych oraz wsłuchać się w opinie wieloletnich użytkowników tych aut. Jak można się dowiedzieć ze źródeł oficjalnych, liderem sprzedaży nowych samochodów jest francuski Renault, który wyprzedza popularne niemieckie marki pod tym właśnie względem.
Czy przekłada się to jednak na faktyczną dominację na rynku pojazdów? Wydaje się, że wyciąganie wniosków tylko na podstawie liczb jest błędne, dlatego też warto sięgnąć po inne dane. Okazuje się bowiem, iż również w sektorze aut z drugiej ręki najwyższe miejsce zajmuje francuska marka, a konkretnie chodzi o pojazdy wyprodukowane przez firmę Peugeot. Z całą pewnością takie fakty nie jednego fana motoryzacji wprawiają w osłupienie, jednak statystyka jest w tym momencie bezlitosna.
Pojazdy znad Sekwany zdecydowanie wygrywają pod względem funkcjonalności oraz wygody użytkowania. Są one wręcz naszpikowane bajerami i inną elektroniką, co stawia niemieckich konkurentów w gorszej pozycji. Peugeota części są dość tanie oraz na rynku można spotkać sporo zamienników. To tłumaczy czemu Peugeot jest tak popularny, jeśli chodzi o zakup auta używanego. Wygląd to jednak nie wszystko, bowiem niezwykle ważne dla każdego właściciela są też koszty utrzymania „czterech kółek”. Pod względem awaryjności popularne „francuzy” niestety przegrywają, co potwierdzają setki opinii.

Jest mimo wszystko rekompensowane faktem, iż części do samochodów francuskich należą do bardzo tanich, a czasem kosztują nawet mniej niż do tych niemieckich. Jeśli chodzi o żywotność jednostek napędowych oraz poziom spalania, producenci z obu tych krajów mogą pochwalić się podobnymi osiągnięciami.