Dawniej i dziś

W dzisiejszych czasach można odnieść wrażenie, że wszystko dzieje się bardzo szybko. Brakuje tego spokoju, który towarzyszył naszym rodzicom lub dziadkom jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Oczywiście, jak wyglądało wówczas życie możemy dowiedzieć się tylko i wyłącznie z opowiadań, ale zdobyć takie opowiadania raczej nie będzie ciężko – wystarczy przejść się w odwiedziny do naszej babci lub dziadka, pozwolić im zrobić sobie pyszną herbatę, usiąść przy stole i poprosić, by opowiedzieli nam coś o czasach, gdy nie było jeszcze po nas na świecie najmniejszego śladu.

Między tym co było, a tym co jest powstała ogromna przepaść

planszówkaByć może dowiemy się ciekawych faktów odnośnie tego, jak wyglądała warszawa jeszcze kilkadziesiąt lat temu, albo też jak przebiegało codzienne życie naszych dziadków, kiedy jeszcze byli w pełni sił, pracowali i zajmowali się dziećmi, wśród których był nasz tata lub mama. Na pewno życie nie pędziło wówczas tak, jak pędzi teraz – doskonale zdajemy sobie przecież sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach dni biegną jak oszalałe. Z jednej pracy niejednokrotnie pędzimy do drugiej, a kiedy wreszcie wrócimy do domu, niejednokrotnie nie mamy czasu ani ochoty na nic innego jak położenie się spać, by jutro wstać odpowiednio wcześnie i rozpocząć bardzo podobny dzień od nowa. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu życie toczyło się spokojniej. Rodzice po pracy więcej czasu poświęcali swoim dzieciom. Wspólnie z nimi grali w gry planszowe, ewentualnie w przeróżne gry karciane – przecież wówczas nie było komputerów, które w dzisiejszych czasach są głównym źródłem naszej rozrywki. Sklep z grami planszowymi odwiedzany był przez naszych dziadków regularnie – po to, aby zapewnić sobie i swoją dzieciom odpowiednią porcję różnorodnej rozrywki. Gra planszowa potrafiła dać zajęcie na cały wieczór – i nikt nie marudził, że grafika w niej jest nie taka jak powinna albo że akcja rozwija się zbyt powoli.

Nieważne, czy graliśmy w chińczyka, eurobiznes, sklep czy też pocztę – gry planszowe doskonale rozwijały wyobraźnię dzieci i dawały im frajdę jakich mało.