Czy można negocjować pensję?

Nowi pracownicy są najczęściej przyjmowani do firmy na podstawie umowy na czas określony, który jest pewnego rodzaju testem, który zadecyduje, czy się nadają do pracy, czy też nie. Po tym czasie można podpisać właściwą umowę z nowymi warunkami.

Ile czasu trwają negocjacje?

jak negocjować pensjęW momencie podpisania umowy o pracę, możemy z pracodawcą negocjować warunki płacowe, ponieważ ma on już pewien obraz poziomu naszej pracy i wie, czy będziemy mu przydatni. Pracodawcy szukają pracowników, którzy wspólnie będą pracować na sukces całej firmy, więc musza być wykwalifikowani i kompetentni. Tacy pracownicy się cenią i nie chcą pracować za marne grosze, dlatego stawiają warunki dotyczące wynagrodzenia. Skuteczny sposób na to, jak negocjować pensję musi być uzależniony od sytuacji. Jeżeli liczy się dla nas wynagrodzenie w konkretnej wysokości, to nie warto rezygnować ze swoich żądań, bo zawsze możemy znaleźć lepszą pracę. Pracownicy, którzy wiedzą, że są potrzebni, mają ta przewagę, że często pracodawca obawia się ich stracić i woli im zapłacić więcej, ale mieć pewność, że zostaną w firmie. Pensja powinna być adekwatna do posiadanych umiejętności, ponieważ każdy poświęcił swój czas na zdobycie wiedzy i odbycie praktyki, dzięki którym są tak dobrymi pracownikami. W negocjacjach koniecznie trzeba uargumentować swoje oczekiwania, aby szef wiedział dlaczego żądamy takiej wysokości wynagrodzenia. Jeżeli będzie uważał, że jesteśmy potrzebni i dobrze mu się z nami współpracuje, to na pewno się przychyli do naszej propozycji.

Wszystko też zależy od człowieka, ponieważ każdy pracodawca jest inny i w odmienny sposób podchodzi do pracy i pracowników. Jeżeli nie ceni on ludzi, ani ich pracy, tylko liczą się dla niego pieniądze, to nie warto tracić czasu w takim miejscu.