Ciepło z elektrociepłowni – ogrzewanie domów

Oczywiście w każdym większym mieście funkcjonuje ciepłownia, która dostarcza ciepło do kaloryferów w domach swoich mieszkańców. Wówczas nie muszą się oni martwić o ogrzewanie domów w inny sposób. Jeśli chodzi o ciepło z elektrociepłowni to jest ono dostarczane do budynku za pomocą rurociągu. Do tego celu wykorzystuje się gorącą wodę. Jeśli chodzi o wodę to oczywiście nie jest ona bezpośrednio stosowana do ogrzewania. Jednak ma za zadanie przenieść energię cieplną z ciepłowni do domów.

ogrzewanie domuJej energetyka cieplna jest przekazywana do wewnętrznego obiegu grzewczego centralnego ogrzewania w wymienniku ciepła. Warto wiedzieć, że takie rozwiazanie, chociaż na pozór mogłoby się wydawać, że ma same zalety, ma też swoje wady. Oczywiście zaletą jest to, że ciepło jest częściowo odpadem przy produkcji energii elektrycznej. Takie ogrzewanie jest całkowicie bezobsługowe. Człowiek nie musi martwić się o to, że wstanie rano i będzie miał zimno w mieszkaniu, po czym będzie musiał udać się do kotłowni i napalić w swoim piecu.
Nie ma tutaj takich sytuacji. Wszystko dostarczane jest do mieszkania mieszkańca i nie ma z tym żadnego problemu. Warto także wspomnieć o tym, że rozliczanie zużycia energii wymaga stosowania liczników energii cieplnej. Jest to bardzo duża zaleta. Mimo tego, że trzeba ten licznik zamontować to będziemy wiedzieć ile faktycznie ciepła zużyjemy. Nie będziemy musieli płacić za coś czego nie zużyjemy, gdyż od razu będzie widać jak dużo energi pobraliśmy. Jednak nie opłaca się tego typu ogrzewanie w przypadku niewielkiej ilości przesyłanej energii. Wówczas koszt sieci przesyłowej okazuje się za duży.
Warto także wspomnieć o tym, że nie jest ona dostępna na żądanie. Jeśli w sezonie zimowym będziemy mieć dostęp do ciepła cały czas to latem nie będziemy mieć dostępu do niego w ogóle. Trzeba się z tym liczyć i brać to pod uwagę. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy mają swoje kotłownie mogą napalić sobie w piecu o każdej porze roku.

W przypadku sieci elektrociepłowniczych nie ma takiej możliwości. Jeśli wiosną lub jesienią zdarzy się jakiś chłodniejszy dzień to po prostu będziemy musieli go przetrwać. Oczywiście warto wspomnieć także o tym, że nie wszędzie takie rozwiązanie jest dostępne. Nie każdy będzie mógł z niego skorzystać. Niektórzy będą musieli zainwestować w innego rodzaju systemy ogrzewania.