Sposoby izolacji piwnicy

Budując dom podpiwniczony, warto pomyśleć o ten, w jaki sposób zabezpiecza się piwnicę przed napływem wód gruntowych. Sposobów na to jest kilka, wszystkie natomiast warto rozpatrzyć już w momencie projektowania budynku. Część z nich wykonać można także już w gotowym domu, zazwyczaj nie są one jednak tak skuteczne jak te, które zostały zastosowane na etapie budowy. Aby spełniały one dobrze swoją rolę, należy użyć odpowiednich materiałów wysokiej jakości.

Zabezpieczenie piwnicy przed wodą

hydroizolacja piwnicyAby mieć pewność, że piwnica nie zostanie zalana przez wody gruntowe lub po obfitych opadach deszczu, już na etapie projektowania domu warto przemyśleć sposoby jej zabezpieczenia. Do najpopularniejszych sposobów należy zastosowanie specjalnej folii izolującej, a także tak zwanego drenażu opaskowego. Połączenie obu tych metod sprawia, że hydroizolacja piwnicy jest bardzo skuteczna. Folie izolacyjne to grube płaty tworzyw sztucznych o właściwościach, które zapewniają wodoodporność, nie pozwalając przy tym osadzać się wilgoci po stronie murów. Oznacza to, że są to tak zwane materiały oddychające. Drenaż opaskowy natomiast jest formą zabezpieczenia dookoła fundamentów domu polegający na wprowadzeniu w odpowiedniej odległości od nich specjalnych rur, które oplatają dom niczym opaska. Przez specjalne otwory do ich wnętrza spływa woda, która następnie przedostaje się do studzienek znajdujących się na końcach każdej z rur. Dzięki temu nadmiar wód gruntowych oraz opadowych nie dociera bezpośrednio do ścian domu.

Budując dom podpiwniczony, należy na etapie projektowania pomyśleć o tym, w jaki sposób zabezpieczyć piwnicę przed napływem wód gruntowych oraz opadowych, co mogłoby grozić jej zadaniem. Najczęściej stosowanymi metodami w takich przypadkach są specjalistyczne folie izolacyjne, a także drenaż opaskowy. Dzięki niemu nadmiar wody przedostaje się do studzienek i nie dociera do fundamentów.