Spalanie węglem kamiennym zanieczyszcza nasze środowisko

Węgiel kamienny jest najpowszechniejszym rodzajem opału w Polsce. Nie wszyscy jednak maja świadomość jak jego zużycie wpływa na środowisko. Po pierwsze jego zasoby kurczą się i to w zastraszającym tempie, a samo wydobycie niszczy środowisko i tereny lęgowe wielu gatunków zwierząt.

Jaki ma wpływ węgiel kamienny na nasze środowisko? A gdyby tak spróbować ograniczyć jego spalanie?

pokrycia dachoweDodatkowo efekt jego spalania, a co za tym idzie ilość emitowanego dwutlenku węgla jest zastraszająca. Skoro ma tyle wad to dlaczego nadal jest tak chętnie dokonujemy zakupu w składzie węgla. Po pierwsze to chyba siła przyzwyczajenia. W Polsce od zawsze paliło się węglem i tak po prostu zostało. PO drugie trzeba przyznać, że akurat ten rodzaj opału daje bardzo dobre rezultaty cieplne. Co więc zrobić żeby ratować środowisko? Można udać się do skład opału-Gdańsk i zakupić drewno opałowe albo najlepiej jakiś produkt typu eko takie jak na przykład ekogroszek. Jednak większość osób nie chętnie patrzy na sam pomysł odejście od tradycyjnego rodzaju opału jakim jest węgiel, więc jeśli nie zamienić to może choć zmniejszyć jego zużycie. Jak tego dokonać? Należy właściwie zadbać o swój dom, tak aby utrata ciepła była w nim jak najmniejsza, a co za tym idzie mniejsza będzie ilość potrzebnego węgla do ogrzania przestrzeni mieszalnej. Zacząć należy od właściwego ocieplenia domu, które w bardzo znaczący sposób ograniczy utratę ciepła. Równie istotne są również odpowiednie okna, mało kto ma świadomość, że to właśnie przez nie ucieka większość ciepła. Jeśli nasze okna nie są zbyt szczelne, to może warto wymienić je na takie, które cechują się niskim poziomem przenikania ciepła. Następny w kolejności jest dach. Najlepsze poszycie dachowe to blachodachówka. Jest one szczelna, trwała i nie wymaga wiele obróbki dekarskiej, a co za tym idzie w dość dobrym stopniu uniemożliwia przenikanie ciepła na zewnątrz.

Wymienione elementy w znaczący sposób zwiększa komfort cieplny domu a co za tym idzie pozwolą także ograniczyć zużycie węgla. Dodatkowo to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla nas ponieważ mniejsze zużycie opału to zarazem mniejsze koszty, które poniesiemy w trakcie trwania sezonu grzewczego.