Kilka słów o odkurzaczu centralnym

Zepsucie wentylacji lub zaburzenie jej pracy skutkuje zazwyczaj obniżeniem składu tlenu w całym powietrzu, przynosi efekty w formie bólu głowy, zawrotów, obniżenia efektywności umysłowej. Człowiek odczuwa większe zmęczenie, niechęć. Negatywne morale wzrastają, a pozytywne maleją.

Odkurzacz centralny bezpieczniejszy do tradycyjnego

odkurzacze centralneAtmosfera staje się nerwowa , a człowiek trudny do zrozumienia. Dlaczego o tym wspominam? Jeżeli jest większy pokój, czy salon, a może potrzeba odkurzyć na raz całe piętro (jak to często podczas sobotnich porządków bywa) – cyrkulacja powietrza jaką daje odkurzacz tradycyjny skutkuje stanem powietrza podobnym do tego przy uszkodzonej wentylacji. W uwagi na to, że zasysany brud jest wciągany do robota, który jednocześnie musi pobierać moc i prowadzić szereg innych skomplikowanych operacji technicznych. W powietrzu unoszą się alergeny, roztocza i kurz (który zauważymy nawet gołym okiem). Osoby bardziej wrażliwe lub alergicy stosują do prac porządkowych uciążliwe maski, męczą się podwójnie, przez co już sama myśl o sprzątaniu spycha ich w stan lekkiego załamania. Alternatywą dla tego typu odkurzacza są właśnie odkurzacze centralne. Niwelują niekorzystną cyrkulację powietrza. Zasysane zanieczyszczenia nie „oddychają” w naszych pokojach, alergicy nie muszą zakładać do odkurzania masek i innych udziwnień. Hałas jest…. Hałasu właściwie nie ma. Dźwięk z pracy silnika generowany jest przez jednostkę centralną – zamontowaną w oddzielnym pomieszczeniu, przez co w ogóle nie przeszkadza i nie drażni. Dzięki temu odkurzać będzie można nawet kiedy w pomieszczeniu ktoś będzie ucinał sobie drzemkę, a może maluch akurat zasnął, a wszyscy doskonale wiemy jak trudno jest go niekiedy ułożyć do snu. Koniec z uciążliwym noszeniem robota z plątającym się między nogami kablem.

Wymiana worków także przejdzie do przeszłości, ponieważ cały brud przechowywany jest w pojemniku jednostki głównej i wymaga jedynie opróżnienia i to raz na długi czas. Jak widać odkurzanie centralne to właściwie same dobre strony. Czy są jakieś złe? Dla niektórych to będą wyższe koszty instalacji.