Regulacja przepływu cieczy – zawór grzybkowy

Dozowanie składników i regulacja przepływu czynników jest procesem niezwykle potrzebnym w wielu aspektach życia ale przede wszystkim podczas produkcji. Firmy produkcyjne stosują do tych celów różne rozwiązania i mechanizmy. Są to najczęściej różne zawory lub zasuwy.

Zawór regulujący i zamykający

zawory grzybkoweJednym z najpopularniejszych sposobów regulacji lub zamykania przepływów jest użycie zaworów. Zawory dzielą się na bardzo dużo rodzajów. Wyróżnić można zawory grzybkowe, kulowe, regulacyjne, membranowe, kołnierzowe i wiele innych. Dodatkowo powyższe kategorie dzielą się na kolejne więc rodzajów zaworów jest naprawdę dużo. Przykładowo, wspomniane zawory grzybkowe dzielą się na zawory jednogrzybkowe, dwugrzybkowe i szklankowe. Istnieje bardzo dużo sposobów ułatwiających sterowanie takimi zaworami. Z racji na rodzaj sterowania można wyróżnić zawory sterowane ręcznie (opcja najtańsza), elektrycznie, pneumatycznie, hydraulicznie lub bezpośredniego działania. Ciekawym i zarówno bardzo popularnym typem zaworów są te sterowane elektrycznie gdzie siłownik zasilany prądem odpowiednio pozycjonuje elementy zaworów. Ogólnie rzecz biorąc zawory grzybkowe działają w taki sposób, że zmieniają przekrój otworu, przez który ma przepływać czynnik. Łatwo więc można się domyślić, że zawory to niezwykle ważne elementy, które niekiedy są kluczowe w strukturze całej instalacji. Odnośnie zaworów to warto wspomnieć o zaworach bezpieczeństwa, które jak sama nazwa wskazuje stoją na straży bezpieczeństwa zarówno instalacji jak i pracowników i osób je obsługujących.

Generalnie, zawory grzybkowe są dość prostymi urządzeniami, które jednak pełnią czasami bardzo ważne funkcje. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu instalacji bez użycia tych elementów. Jednak na co dzień nie zauważamy ich obecności dopóki nie są nam one potrzebne.