Psy udomowione, a psy bezpańskie?

Gdy idąc ulicą widzimy bezpańskiego psa to u większości ludzi taki widok wywołuje najczęściej współczucie, że taki pies nie ma swojego właściciela, domu, często nie ma pożywienia, ani miłości. Z drugiej strony obserwując je przez dłuższy czas możemy zauważyć, że jakoś sobie w ten sposób radzą i wcale nie wyglądają na nieszczęśliwe.

Szkolenie i strzyżenie psów to nie wszystko

Strzyżenie psaZawsze przecież ktoś takiego psa dokarmi, pies może chodzić swoimi ścieżkami bo ma wolność i może do woli bawić się i integrować z innymi bezpańskimi psami. Teraz można sobie zadać pytanie czy taki udomowiony przez nas pies jest szczęśliwy i czy faktycznie dbamy o jego potrzeby i jakie są różnice pomiędzy psami udomowionymi, a bezpańskimi. Podstawową różnicą może być wygląd. Nic dziwnego, w końcu jeżeli kogoś interesują usługi takie jak strzyżenie psów Warszawa ma sporo usługodawców z tej branży. Często możemy zauważyć niepokojący przejaw agresji naszych psów w stosunku do innych psów oraz ludzi. Dla porównania jeszcze nigdy nie zdarzyła mi się sytuacja w której bezpański pies byłby w stosunku do mnie agresywny. Dłużej analizując to zjawisko możemy dojść do wniosku, że niektóre udomowione psy są bardziej dzikie niż psy żyjące na wolności i pozostawione same sobie. Na takie zachowania udomowionych psów wpływ może mieć wiele czynników jak na przykład brak regularnych kontaktów z innymi psami, ignorowanie przez nas potrzeb psów oraz ich uwięzienie. Pomóc w tym może psie przedszkole gdzie szkolenie psów i szkolenie szczeniąt może pomóc we wzajemnej integracji psów między sobą, a oprócz tego nauczymy się jakie psy mogą mieć potrzeby. Zaczniemy po prostu lepiej rozumieć swoje psy przez co damy im trochę wolności, której potrzebuje każdy. Zarówno człowiek jak i pies. W socjalizacji psów może pomóc także psi fryzjer, gdzie nasz czworonożny przyjaciel podczas strzyżenie psów również będzie mieć kontakt z innymi psami.

Bezpańskie psy uczą się odpowiednich zachowań od innych psów. My tymczasem swoje psy ciągle trzymamy na smyczy, za ogrodzeniem lub w domu. Nie mają one skąd brać odpowiednich wzorców dlatego ich psychika często bardzo się różni od bezpańskiego psa. Jeśli Twój pies sprawia problemy to najlepiej oddać go do psiego przedszkola.