Jak poprawnie segregować śmieci?

Recycling oraz wszelkiego rodzaju inne formy dbania o środowisko stają się coraz bardziej popularne w naszym życiu. Znane dotąd pojemniki na odpady oraz solidne kosze metalowe w kolorach żółtym, niebieskim i zielonym nie znajdują się już tylko i wyłącznie w przestrzeni miejskiej, ale trafiły również i do szkół, uczelni czy miejsc pracy. Często jednak nie wiemy jakie odpady wkładać do poszczególnych koszy, gdyż informacje o ich przeznaczeniu są często bardzo niedokładne.

Dostępne i solidne kosze metalowe to punkt wyjścia

Metalowy kosz w parkuNa ulicach pojawiają się także kosze metalowe oraz kosze uliczne, a w parkach coraz częściej mamy pojemniki na psie odchody i solidne kosze metalowe o różnych rozmiarach Ja poprawnie korzystać z tych wszystkich pojemników? Zacznijmy po kolei. Mamy pojemnik niebieski do którego powinniśmy wrzucać makulaturę taką jak gazety, zwykły papier, książki bez twardej oprawy czy opakowania tekturowe. Do niebieskich pojemników na makulaturę nie możemy jednak wrzucać np. rachunków, faktur, tłustego papieru, tapet, worków po materiałach budowlanych, pieluch oraz ubrań. Jeśli chodzi o żółte pojemniki to przeznaczone są one głównie do plastiku oraz aluminium. Możemy do nich wrzucać chociażby puste butelki po napojach, puste butelki po chemii gospodarczej, aluminiowe puszki po napojach, kartony po mleku i napojach czy worki i reklamówki. Musimy jednak pamiętać, aby wszelkiego rodzaju butelki i kartony wrzucane były bez nakrętek. Do żółtych pojemników nie możemy wrzucać butelek oraz kartonów z zawartością płynną, nie możemy wrzucać także opakowań po lekach, a także opakowań po aerozolach. Ostatnim rodzajem koszy są pojemniki koloru białego oraz zielonego, a więc solidne kosze metalowe mogą mieć różne kolory.

Służą one do segregacji szkła bezbarwnego oraz kolorowego. Nie możemy tam jednak wrzucać wszystkiego co jest stworzone ze szkła. Do takich koszy przeznaczone są jedynie opakowania szklane przeznaczone do użytku spożywczego. Nie możemy tam zatem wrzucać np. termometrów czy żarówek.