Pompa ciepła, odwierty geotermalne w okolicach Torunia

Coraz więcej słychać alternatywnych sposobach ogrzewania domu, nowoczesne, ekologiczne i najważniejsze tanie. Wykorzystanie energii z ziemi, w tym celu najczęściej wykonuje się odwierty geotermalne, lub odwierty pod pompy ciepła. Ale czy w okolicach Torunia, czy Bydgoszczy jest to opłacalne?

odwierty geotermalneOdwierty geotermalne wykonują firmy, które dysponują wiedzą i sprzętem w tym zakresie. Na polskim rynku działa coraz więcej tego typu firm, jednak by cena nie była wysoka warto przyjrzeć się firmom z regionu, bo dojazd z Torunia czy Bydgoszczy będzie znacznie tańszy i szybszy niż z drugiego końca Polski. Niektóre z nich świadczą swoje usługi na terenie kilku województw, jednak dalej trzeba pamiętać, że im dalej tym koszty rosną.
Odwierty wykonuje się przy użyciu specjalnych wierteł głębinowych, które są w stanie wywiercić otwór o głębokości nawet kilkudziesięciu metrów. Zwykle odwierty głębinowe nie przekraczają głębokości 30 metrów. ten próg głębokości nie jest przekraczany, gdyż głębsze studnie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę i załatwienia całego mnóstwa formalności, łącznie z koniecznością regularnego badania wody oraz z konieczności odprowadzania podatku za czerpanie wody ze źródeł głębinowych i geotermalnych.
W odwiercie znajdują się rura zakończona filtrem, dzięki której woda może być transportowa do domowego systemu wodociągowego i pompy ciepła lub innego urządzenia.

Woda pochodząca z takiego odwiertu geotermalnego będzie znacznie cieplejsza i dzięki temu uzyskuje się energię. Właściciele odwiertów geotermalnych czy też pomp ciepła bardzo chwalą sobie taką inwestycję, są z nich zadowoleni i polecają je innym osobom.