Podbitka drewniana z użyciem świerku skandynawskiego

Podbitka dachowa to wykończenie okapu dachu lub zadaszonego tarasu. Chroni dach przed uszkodzeniami powodowanymi na przykład przez zwierzęta, ale również osłania nieestetycznie wyglądające elementy konstrukcyjne. Jednym z materiałów, których się używa do wykonania takiej podbitki jest drewno.

Drewniana podbitka dachowa

podbitka świerk skandynawskiMontuje się ją na etapie wykończeniowym domu po wykonaniu elewacji. Podbitka osłania krokwie i inne wystające poza obrys domu elementy przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych oraz chroni przed nadmiernym zawilgoceniem. Jest również osłoną przed wiatrem. Po jej założeniu chłodne podmuchy nie osłabiają już izolacji termicznej dachu. Poprawia ona również wizualny odbiór budynku. Podbitka dachowa chroni dach przed wszelkimi gryzoniami, ptakami, owadami i ssakami. Szukając schronienia pod dachem dziurawią one folie dachowe, przesuwają płyty wełny i niszczą ocieplenie zewnętrzne czyli styropian. Do wykonania podbicia używa się między innymi drewniane deski. Ten naturalny surowiec wygląda bardzo estetycznie i bardzo dobrze komponuje się z różnymi materiałami wykończeniowymi. Najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe. Częstym wyborem jest podbitka świerk skandynawski, który charakteryzuje się jasnym lekko żółtawym zabarwieniem. Na tego typu drewnie rzadko pojawiają się pęcherzyki żywicy. Jest stosunkowo miękkie, ale przy tym niezwykle wytrzymałe. Świerk jest stosunkowo tani oraz łatwy w obróbce. Zastosowane na zewnątrz koniecznie wymaga malowania i nie powinno się go używać w formie surowej. Drewno użyte jako podbitka powinno być dobrze wysuszone. Drewnianą podbitkę mocuje się do krokwi dachowych.

Podbitka jest elementem wykończeniowym, który zadba o estetyczny wygląd naszego domu, ale również zabezpieczy go przed szkodliwym działaniem zwierząt i czynników atmosferycznych. Niezwykle korzystnie wygląda ta wykonana z wysokiej jakości drewna. Musimy pamiętać, że wykonana z drewna podbitka wymaga regularnej konserwacji, aby nie zaistniało ryzyko do jej wymiany.