Opiekun osoby starszej, to przede wszystkim człowiek wykazujący się dużą empatią i chęcią pomocy innym, słabszym jednostkom. Starsze, schorowane osoby, często nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, bo stały się niedołężne, dlatego potrzebują pomocy.
Co musi robić opiekunka w Niemczech?
W naszym kraju niewiele osób oddaje swoich bliskich pod opiekę pielęgniarek, albo obcych osób, bo panuje przekonanie, że trzeba się opiekować ludźmi starszymi, szczególnie jeżeli należą do naszej rodziny. W Niemczech ludzie częściej wolą oddać swoją matkę pod opiekę osoby trzeciej, niż samemu się nią opiekować, bo każdy dużo pracuje i nie ma na to czasu. Dodatkowo Niemcy więcej zarabiają i mają wyższe emerytury, więc ich stać na wynajęcie opiekunki bez znajomości języka niemieckiego. Sporo osób się obawia takiego wyjazdu, bo wiąże się on z długą rozłąką z najbliższymi. Często jedynym kontaktem jest rozmowa telefoniczna raz na czas, ponieważ opieka angażuje opiekunkę w stu procentach i musi być czujna dwadzieścia cztery godziny na dobę. Do jej obowiązków należy codzienna pielęgnacja, łącznie z myciem, podawanie jedzenie, lub nawet jego przygotowywanie. Często starsze osoby siedząc same w domu, najnormalniej w świecie się nudzą, więc trzeba także zająć wolny czas takiej osobie. Być może trzeba będzie zrobić zakupy, albo wyjść na spacer korzystając z wózka inwalidzkiego. Zakres obowiązków często zależy od stopnia schorowania danej osoby i jest ustalany na samym początku współpracy, tak samo jak długość opieki.
Nie każdy jest gotowy na taką pracę, szczególnie jeżeli nie zna języka niemieckiego. Jeżeli nauczymy się podstawowych zwrotów i będziemy mieli ze sobą podręczny słownik, to z pewnością sobie poradzimy z komunikacją, gdyż starsi ludzie nie wymagają dużo.