Opiekunka bez języka niemieckiego

 

Opiekun osoby starszej, to przede wszystkim człowiek wykazujący się dużą empatią i chęcią pomocy innym, słabszym jednostkom. Starsze, schorowane osoby, często nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, bo stały się niedołężne, dlatego potrzebują pomocy.

Co musi robić opiekunka w Niemczech?

opiekunki bez znajomości języka niemieckiegoW naszym kraju niewiele osób oddaje swoich bliskich pod opiekę pielęgniarek, albo obcych osób, bo panuje przekonanie, że trzeba się opiekować ludźmi starszymi, szczególnie jeżeli należą do naszej rodziny. W Niemczech ludzie częściej wolą oddać swoją matkę pod opiekę osoby trzeciej, niż samemu się nią opiekować, bo każdy dużo pracuje i nie ma na to czasu. Dodatkowo Niemcy więcej zarabiają i mają wyższe emerytury, więc ich stać na wynajęcie opiekunki bez znajomości języka niemieckiego. Sporo osób się obawia takiego wyjazdu, bo wiąże się on z długą rozłąką z najbliższymi. Często jedynym kontaktem jest rozmowa telefoniczna raz na czas, ponieważ opieka angażuje opiekunkę w stu procentach i musi być czujna dwadzieścia cztery godziny na dobę. Do jej obowiązków należy codzienna pielęgnacja, łącznie z myciem, podawanie jedzenie, lub nawet jego przygotowywanie. Często starsze osoby siedząc same w domu, najnormalniej w świecie się nudzą, więc trzeba także zająć wolny czas takiej osobie. Być może trzeba będzie zrobić zakupy, albo wyjść na spacer korzystając z wózka inwalidzkiego. Zakres obowiązków często zależy od stopnia schorowania danej osoby i jest ustalany na samym początku współpracy, tak samo jak długość opieki.

Nie każdy jest gotowy na taką pracę, szczególnie jeżeli nie zna języka niemieckiego. Jeżeli nauczymy się podstawowych zwrotów i będziemy mieli ze sobą podręczny słownik, to z pewnością sobie poradzimy z komunikacją, gdyż starsi ludzie nie wymagają dużo.