Odwrócona osmoza i inne sposoby filtracji wody

Jak skutecznie poprawić parametry wody płynącej z kranu? Czy twarda woda to naprawdę taki duży problem? Jaki rodzaj filtracji zastosować w domu, aby móc cieszyć się wodą o korzystnych parametrach? Uzdatnianie wody w domu to przede wszystkim decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego rodzaju filtracji.

Zmiękczacze, odżelaziacze i odwrócona osmoza

odwrócona osmozaChcąc cieszyć się w domu wodą o odpowiadających nam parametrach warto pomyśleć o odpowiedniej filtracji. Domowa stacja uzdatniania wody pozwoli nam na połączenie kilku sposobów jej uzdatniania umieszczonych w jednym urządzeniu po to, aby końcowy efekt był dokładnie tym, jakiego oczekujemy. Stacja uzdatniania składa się ze sterownika, kolumny ciśnieniowej i kolumny na roztwór regeneracyjny. Kolumna ciśnieniowa to właśnie miejsce, w którym zachodzi filtrowanie wody przed wybrany rodzaj filtra. W użytku mamy zarówno odmanganiacze, odżelaziacze, zmiękczacze, filtry węglowe, filtry RO, czyli tzw. odwrócona osmoza, a nawet lampy UV. Wybór filtracji jest ściśle powiązany z jakością wody płynącej w naszej instalacji oraz z naszymi oczekiwaniami co do niej. Na początek warto zatem zrobić szczegółową analizę wody, a następnie sprecyzować swoje wymagania. Z takimi danymi wybieramy się do renomowanej firmy zajmującej się sprzedażą i instalacją stacji uzdatniających, gdzie fachowiec pomoże nam dopasować rodzaj filtracji. Warto wspomnieć, że kolumna ciśnieniowa, w której zachodzi uzdatnianie, może być pojedyncza, lub może być ich więcej. Wszystko zależy od ilości i rodzaju złóż filtracyjnych, jakie będą nam potrzebne.

Stacja do uzdatniania wody w domu nie jest urządzeniem małym, dlatego warto zaplanować na nią odpowiednią przestrzeń. Potrzebne będzie pomieszczenie o stale dodatniej temperaturze, z dostępem do prądu oraz odpływem, do którego wyprowadzane będą automatycznie popłuczyny z regeneracji złoża filtracyjnego.