Metal na przestrzeni wieków

Metal od zarania wieków był podstawowym materiałem, z którego wykonywano przedmioty codziennego użytku. Dzięki jego cechom fizycznym możliwe było wykonywanie rzeczy w dowolnych kształtach, przy jednoczesnej trwałości i odporności na codzienne obciążenia. Dzięki temu przez wieki wykonywano z niego rzeczy począwszy od narzędzi i broni ręcznej, poprzez naczynia i sztućce, a w późniejszym okresie również rynny i obróbki blacharskie, aż na pieniądzach skończywszy.

obróbka blacharskaRównolegle do metalu do wytwarzania przedmiotów wykorzystywano również drewno – materiał tani, ogólnodostępny i bardzo plastyczny. Niemniej pod względem wytrzymałości drewno nie mogło równać się z metalem, dlatego też to metal na długie lata pozostał wiodącym materiałem.
W późniejszych latach nastąpiło wynalezienie innych powszechnie używanych materiałów, takich jak chociażby plastik, tworzywa węglowe. To z nich rozpoczęto wytwarzać szereg przedmiotów, dotychczas wykonywanych jedynie z metalu. Dziś rola metalu w codziennym życiu każdego człowieka nie jest już tak wielka jak kiedyś. Niemniej nadal metal stanowi ważny materiał w różnokierunkowej produkcji.
Dziś rynny w większości domów wykonane są z plastiku. Jednakże towarzyszące im obróbki blacharskie nadal są wykonywane z metalu. Również same pokrycia dachowe wciąż w głównej mierze stworzone są z metalowej blachy. W pewnych obszarach metal wręcz zyskał na swej wartości. Choćby w takiej dziedzinie jak metaloplastyka. Popularna niegdyś sztuka kowalstwa obecnie stała się działalnością elitarną. Głównym zajęciem kowali dziś nie jest wykuwanie podków dla koni, lemieszy, czy też siekier. Obecnie kowale zajmują się przede wszystkim tworzeniem wysmakowanych elementów metalowych, z licznymi zdobieniami.

Metaloplastyka, a przede wszystkim jej wytwory są bardzo pożądanymi na rynku produktami, osiągającymi nieraz wysokie ceny. Tak oto metal w pewnym sensie ewoluował od materiału podstawowego do materiału elitarnego.