Magiczny ogród w słoiku

Posiadanie własnego ogródka w słoiku jest trendem, który rozprzestrzenia się od kilku lat i wciąż zdobywa nowych zwolenników. Są nimi zainteresowane osoby lubiące minimalizm, te bez ręki do roślin jak i doświadczeni ogrodnicy, którzy chcą spróbować czegoś nowego i niekonwencjonalnego. 

Jak dbać o ogród w słoiku?

ogród w słoikuRośliny w słoiku potrzebują trochę czasu, aby się zaadaptować do nowego środowiska. Kwiaciarze radzą, by po przyniesieniu gotowego słoika do domu, uchylić pokrywkę na kilka minut; w ten sposób temperatura wewnątrz słoja zrówna się z tą w pomieszczeniu. Uwaga: tworzenie się pary wodnej jest naturalnym procesem zachodzącym w słoiku! Do prawidłowego rozwoju, ogród w słoiku, potrzebuje światła słonecznego, aby mógł zajść proces fotosyntezy. Słoik należy ustawić w pokojach od północnej lub zachodniej strony, gdzie światło nie jest silne lecz rozproszone. Poza tym, słoik trzeba trzymać z dala od źródeł ciepła (grzejniki, kuchenki, etc.). Słoik podlewamy zaraz po zasadzeniu roślin za pomocą długiej pipety lub strzykawki, wodę aplikujemy prosto do ziemi. Częstotliwość podlewania zależy od stanu roślin, który musimy obserwować. Szukajmy oznak pojawiania się pleśni i grzybów, które po dłuższym czasie mogą zagrozić naszym roślinom. Żółknięcie liści może wynikać ze zmieniającej się pory roku, co za tym idzie – mniejszej ilości światła. Innym powodem może być brak wody, w takim wypadku sprawdzamy podłoże, czy nie jest za suche. 

Ogród w słoiku jest łatwy w utrzymaniu i nie potrzebuje wielkiej uwagi, co nie oznacza, że możemy go zostawić samopas. Rośliny potrzebują stałej opieki, w szczególności te, które źle się aklimatyzują. Jeżeli coś z naszym ogrodem jest nie tak i sami nie możemy sobie z tym poradzić zawsze możemy poprosić o pomoc specjalistę.