Klasy efektywności energetycznej

Energia staje się obecnie towarem deficytowym, który w niektórych miastach może być dostępny w zależności od pory dnia. W przeszłości zdarzały się momenty, w których zapotrzebowanie na energię elektryczną przewyższało podaż. W celu ograniczenia zużycia energii wprowadzono działania mające na celu jej bardziej efektywne wykorzystanie.

Efektywne przetwarzanie energii na pracę

Efektywność energetycznaDo działań takich zaliczyć można chociażby stosowanie urządzeń bardziej nowoczesnych, które posiadają większą sprawność przetwarzania energii, eliminowanie miejsc w których energia jest niepotrzebnie zużywana czy kompensację mocy biernej. Wszystkie te działania zwiększają efektywność energetyczną. Efektywność energetyczna jest parametrem, który określa w jaki sposób jest przetwarzana energia w urządzeniu. Najnowsze sprzęty codziennego użytku posiadają wysokie klasy efektywności określane literami A lub A+ czy A++. Starsze urządzenia posiadają niższą klasę efektywności, która określa ich niższą sprawność. Sprawia to, że z jednostki mocy wykonywana jest mniejsza praca. Jak widać efektywność energetyczna ma duże znaczenie jeśli chodzi o gospodarkę energetyczną. Wybierając sprzęt codziennego użytku należy zwrócić uwagę na oznaczenia, które ono posiada. Wyższa klasa efektywności energetycznej świadczyć będzie o mniejszym zużyciu energii przez urządzenie. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za energię. W perspektywie czasu oszczędności mogą być bardzo widoczne, szczególnie jeśli wszystkie sprzęty codziennego użytku zastąpi się ich nowoczesnymi odpowiednikami. Należy jednak zacząć od sprzętów, które są używane najdłużej.

Przykładem może być tutaj lodówka, która jest podłączona do sieci energetycznej przez całą dobę. W rozrachunku rocznym spośród wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego to właśnie lodówka zużywa najwięcej energii. Warto więc w pierwszej kolejności starą lodówkę wymienić na nową o wysokiej klasie efektywności energetycznej.