Jakie zastosowanie ma rekuperator?

rekuperacjaSzanowni Państwo zapraszamy na krótki wykład o rekuperatorze oraz jego rodzajach i zastosowaniu. Na początek przybliżymy Państwu co kryje się pod słowem rekuperator. Ogólnie rzecz ujmując jest to urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych. Umożliwia ono odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej.

Jeszcze prościej można powiedzieć, że rekuperator to po prostu wymiennik ciepła. Aby przekazanie ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego było wydaje i zachodziło płynnie stosuje się różne konstrukcje rekuperatorów. Wśród nich wymienić można rekuperatory z czynnikiem pośrednim, z obiegiem samoczynnym, z obiegiem wymuszonym, czy wreszcie urządzenia wyposażone w ruchome wypełnienie zmieniające styczność z powietrzem wydmuchiwanym i wdmuchiwanym. Każdy z wymienionych rodzajów rekuperatorów przekazuje ciepło przez przegrodę płytową. Najpopularniejsze tego typu konstrukcje to rekuperator krzyżowy. Powietrze przepływa w nim przez ustawione do siebie prostopadle kanały. W jednym z nich przepływa ciepłe powietrze wywiewane z wewnątrz budynku. Ogrzewa ono rząd kanałów z powietrzem z zewnątrz domu. Sprawność tego typu rekuperatora waha się do siedemdziesięciu procent odzysku ciepła. Trochę mniej popularne są rekuperatory przeciwprądowe. Zbudowane są one z kanałów powietrza ustawionych równolegle przez co strumień powietrza zimnego skierowany jest w przeciwnym kierunku do ciepłego. Sprawność tego typu rekuperatorów sięga nawet do dziewięćdziesięciu procent odzysku ciepła.

Podsumowując, zauważyć należy, że rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku i jest dość korzystnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o ogrzewanie budynków. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy za tydzień.