Gdzie montowane są progi zwalniające?

Kiedy jeździmy po polskich ulicach, spotykamy się z wieloma różnorodnymi znakami i rozwiązaniami mającymi ograniczyć prędkość pojazdów, by poprawić kwestie bezpieczeństwa związane z ruchem drogowym. Jednym z rozwiązań tego typu jest próg zwalniający, który wymusza na jadącym pojeździe zmniejszenie prędkości, by samochód nie uległ awarii.

Zastosowanie progów zwalniających

progi zwalniająceZe względu na swoją funkcjonalność, progi zwalniające montowane są wszędzie tam, gdzie występuje problem z nadmierną prędkością jadących samochodów, co może stanowić zagrożenie dla okolicznych mieszkańców zmuszonych przechodzić przez tego typu ulice. Jednocześnie progi zwalniające nie powinny być umieszczane na głównych arteriach miejskich i ulicach, na których odbywa się wzmożony ruch samochodowy, ponieważ mogą powodować niepotrzebne utrudnienia w ruchu drogowym. Z tego powodu progi zwalniające stosowane są zazwyczaj na ulicach przynależących do danego osiedla, gdzie ruch nie jest zbytnio natężony, ale istnieje zagrożenie ze strony zbytnio rozpędzonych samochodów. Progi zwalniające często montowane są w pobliżu placówek, do których uczęszczają dzieci, a więc spotkamy je w pobliżu przedszkoli i szkół podstawowych. Coraz częściej w tego typu miejscach stosowane są rozszerzone progi zwalniające, które jednocześnie mogą spełniać rolę przejścia dla pieszych, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo osób przechodzących przez ulicę.

Próg zwalniający kształtem przypomina wybrzuszenie na drodze, w związku z czym, aby bezpiecznie pokonać je naszym samochodem, musimy zwolnić, by nie narazić siebie i pojazdu na zbyt gwałtowny wyskok, który może być efektem pokonania przeszkody. Progi konstruowane są w taki sposób, by niemożliwe było ich wyminięcie czy też zignorowanie.