Filtracja paliwa w ciągnikach

Ciągnik to drugi dom każdego rolnika. Jest to sprzęt numer jeden na każdym gospodarstwie, bez którego nie dałoby się wykonać żadnej pracy. Nie muszę chyba mówić ile taki sprzęt znaczy dla jego posiadacza. Dlatego właśnie rolnicy najczęściej dbają o swoje traktory poprzez odpowiednie serwisowanie wszystkich jego elementów.

Stosowanie odpowiednich filtrów paliwowych do ciągników

filtry paliwowe do ciągnikówNajbardziej koniecznym zabiegiem przy konserwacji ciągników jest odpowiednia wymiana filtrów, które odpowiadają za oczyszczanie cieczy, które znajdują się w traktorze. Przykładem takiego filtra niech będzie filtr paliwa, który oczyszcza paliwo stosowane w ciągniku. Jako, że większość ciągników działa na ropę naftowa, to właśnie dla tego rodzaju paliwa powinny być dobrane filtry. Wkłady filtracyjne zatrzymują większe zanieczyszczenia w paliwie, które mogłyby zapchać wtryskiwacze, a także zniszczyć samą komorę spalania. Do tego filtry paliwowe do ciągników przydają się zimą, gdy zatrzymują wytrącającą się parafinę. Oczywiście w tym momencie następuje zapchanie filtra, ale na szczęście nie wtryskiwacza. Można także w takim momencie po prostu ogrzać filtr, aby znów ponownie działał. Cała instalacja bez filtra po prostu bardzo szybko uległaby zniszczeniu. Po pewnym czasie działania, taki filtr straci swoje właściwości, ponieważ zostanie zapchany przez zanieczyszczenia. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest po prostu jego wymiana.

Paliwo nie zawsze jest dobrej jakości, bardzo często znajdują się w nim zanieczyszczenia, a także woda, która może spowodować uszkodzenie silnika. Jedynym rozwiązaniem jest filtr, który zatrzyma te wszystkie wymienione zanieczyszczenia i sprawi, że do komory spalania będzie się dostawało tylko czyste paliwo. To właśnie ten powód, dla którego trzeba dbać o swój filtr i często go wymieniać na nowy.

O autorze: Olaf Kruk