Efektywny sen a wybór materaca

Wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle ważny, jeśli chcemy, aby nasz sen był zdrowy i wydajny – w końcu w łóżku spędzamy ponad trzydzieści procent naszego życia. Obecnie na rynku mamy ogromną ilość materacy wykonanych z najróżniejszych tworzyw i bazujących na najnowocześniejszych rozwiązaniach. Jak wybrać materac, który zapewni nam komfortowy sen, a jednocześnie będzie służył kilka lat?

Jak wybrać dobry materac?

materace sprężynoweNajpopularniejszym rodzajem materaca, jest ten wykonany głównie z pianki – możemy wybrać jego odpowiadający nam stopień twardości, rozmiar, a także materiał obszycia. Niestety tanie materace z pianki szybko tracą swoje zalety i potrafią odkształcić się już w ciągu kilku miesięcy. Dobrym rozwiązaniem są materace sprężynowe, ponieważ zachowują swoją formą nawet kilkanaście lat. Warto dołożyć kilka złotych i kupić materac kieszeniowy – wówczas każda sprężyna jest otoczona dodatkową membraną, która zabezpiecza powierzchnie materaca, przedłuża jego żywotność, a także sprawia, że w czasie nocnego wstawania po szklankę wody nie obudzimy śpiącego partnera, ponieważ ruchy sprężyn zostają unieszkodliwione – każda pracuje niezależnie. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej twardości materaca i w tym przypadku preferencje są podzielone – niektórzy wolą spać na twardym materacu, a inni na miękkim. Co zrobić jeśli w tej kwestii różnimy się z partnerem? Najlepiej kupić materac o dwóch stopniach twardości po różnych jego stronach. Innym sposobem jest zakup dwóch różnych, ale mniejszych materacy, które zmieszczą się w ramie dużego łóżka.

Kupienie dopasowanego materaca jest niezwykle istotne, ponieważ to dzięki niemu możemy liczyć na efektywny wypoczynek. Najlepiej pojechać do sklepu sprzedającego materace, położyć się na kilku z nich i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada pod względem twardości.