Druk cyfrowy – kompleksowa realizacja zleceń

W dobie internetu wymagania rosną także względem druku. Klienci coraz częściej poszukują usług, realizowanych jako druk 24h, co sprawia, że w krótkim czasie można przygotować materiały promocyjne, a następnie – zlecić ich wydruk. Drukarnie dają klientom także dodatkową możliwość – klienci mogą sami zlecać druk w dowolnym momencie, nawet późno w nocy, gdy zakończą pracę nad swoim projektem do druku. Skraca to czas oczekiwania na przyjęcie zlecenia.

druk 24hSzybka realizacja zleceń na drukowanie materiałów różnego rodzaju wykorzystuje bardzo często druk cyfrowy. Można nim drukować dowolny rodzaj materiałów, bowiem druk ten wykorzystywany jest na papierze o różnych gramaturach. Najczęściej spotyka się go przy materiałach drukowanych na konferencje czy szkolenia, ale można spotkać także druki czy raporty drukowane jedynie w kolorze czarnym. Druk cyfrowy świetnie się sprawdza w przypadku materiałów o mniejszych powierzchniach do zadrukowania, dlatego najczęściej przyjmowane są zlecenia na materiały drukowane do formatu B3. Tak więc nawet druk plakatów może się odbywać metodą cyfrową.
Bardzo często klienci porównują koszty wydruku. W przypadku druku cyfrowego jedyny dodatkowy koszt to koszt obróbki komputerowej zlecenia. Ten koszt jest jednakowy, zatem bez względu na wielkość zlecenia jest on stały. Podobnie niezmienny jest sam koszt wydruku jednego egzemplarza. Dlatego też jeśli zlecenie ma obejmować ulotki czy gazetki promocyjne, drukowane w wielu tysiącach egzemplarzy, a zleceniodawcy zależy na jak najniższym koszcie, można porównać jednocześnie cenę druku offsetowego.

W tym przypadku dojdzie na pewno koszt przygotowania wydruków próbnych, choć sama jakość wydruku powinna być zbliżona. Ich przygotowanie jednak wydłuża samą procedurę wykonania zlecenia, bowiem zleceniodawca musi jednocześnie zatwierdzać próbne wydruki.