Czyszczenie kanalizacji – niewdzięczna praca

Nigdy nie planowałem pracy w tym zawodzie, chyba nikt jako dziecko nie chciał w przyszłości czyścic kanalizacji. Jednak wiadomo, że życie szybko weryfikuje wszystkie ambitne plany i wyznacza nam zupełnie inną ścieżkę. Z perspektywy czasu jednak ciesze się, że tak jest, ponieważ jestem zadowolony z miejsca w którym się znalazłem.

Czyszczenie kanalizacji nie jest doceniane

czyszczenie-kanalizacjiMartwi mnie jedynie podejście społeczeństwa do tego zawodu i reakcja ludzi kiedy mówię im gdzie pracuje. Od lat wykonuje czyszczenie-kanalizacji we Wrocławiu i okolicach, dbając o to aby wszystko działało sprawnie. Musiałem bardzo długo się uczyć aby dostać prace w tym zawodzie. Większość osób myśli, że nie wymaga ona żadnych wyższych kwalifikacji i każdy człowiek po podstawówce może ją dostać. Prawda jest taka, że nawet ukończone studia nie gwarantują pracy w tym zawodzie. Trzeba przejść jeszcze wiele dodatkowych kursów aby nauczyć się wykonywać tą prace profesjonalnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Pogotowie kanalizacyjne bardzo skrupulatnie weryfikuje wszystkich kandydatów, ponieważ zdają tam sobie sprawę jak odpowiedzialny jest to zawód. Właśnie dlatego, że pracuje się z wszelkiego rodzaju ekskrementami jest ona tak niebezpieczna. Zaniedbana kanalizacja może bowiem w bardzo łatwy sposób się zatkać, a to skutkuje nawarstwianiem się trującego osadu. Wydzielają się bowiem spore ilości amoniaku, który w dużym stężeniu może powalić nawet dorosłego mężczyznę. Nie ma więc mowy o pracowaniu bez maski tlenowej i odpowiedniego kombinezonu. Większość prac wykonuje się tak zwaną metodą wuko, dzięki której można bardzo szybko oczyścić rury ze wszelkiego osadu.

Dzięki temu pozostają one udrożnione, a całość działa sprawnie. Największym plusem tej pracy jest jednak wynagrodzenie. Właśnie dlatego, że działa się w tak nieprzyjemnych warunkach i większość ludzi przeraża ten zawód, to są one bardzo dobre. Boli mnie jednak to, że ludzie nie doceniają mojej pracy.