dywaniki samochodowe

Czyszczenie dywaników i mat samochodowych

Na pewno każdy z was wie, czym są dywaniki samochodowe. Dzielimy je na gumowe, oraz welurowe i to one zdobią podłogę w naszym aucie. Jednak wielu z was może mieć problem z ich umyciem. Dlaczego?

O czym pamiętać czyszcząc dywaniki samochodowe?

dywaniki samochodowePonieważ nieumiejętne mycie dywaników możne wiązać się z porysowaniem samochodu, lub nieprzyjemnym zapachem. W przypadku dywaników gumowych zacznijmy od tego, że należy je wyjąć z samochodu i dokładnie wypłukać pod ciśnieniem. Kolejnym krokiem jest ich mycie, można do tego wykorzystać gąbkę, lub szczotkę do czyszczenia. Ważne jest, aby dywaniki samochodowe myć po umyciu naszego auta, ponieważ jeśli najpierw umyjemy dywanik jest duże prawdopodobieństwo, że piasek który osadził się na gąbce, lub we wiadrze porysuje lakier naszego auta. Po umyciu należny je dokładnie wypłukać i koniecznie zostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli tego nie zrobimy mogą one nam stęchnąć i wytworzyć w aucie nieprzyjemny zapach. Podobnie czyści się maty do bagażnika, które są wykonane z gumy. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o dywaniki welurowe. Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę ich materiałową strukturę, przez którą będą o wiele dłużej wysychać niż gumowe. Przede wszystkim wszystko zależy od tego, jak bardzo nasz dywanik jest brudny. Jeżeli brud jest kilkumiesięczny lub są na nim różnego rodzaju plamy po napojach czy innych produktach warto użyć odplamiacza i wetrzeć go gąbką w dywanik, poczekać aż weżre się w plamy po czym odkurzyć je odkurzaczem piorącym.

 

Jeżeli chodzi zaś o zwykłe ich czyszczenie lub odświeżenie wystarczy sam odkurzacz piorący. W przypadku welurowych dywaników należy pamiętać aby również dobrze je wysuszyć, ponieważ wiele układów, które nie powinny dostawać wilgoci znajdują się w podłodze naszego auta.

Więcej o dywanikach przeczytać można na stronie motoryzacyjny.pl