Na czym polega wielostopniowe turbodoładowanie?

Okazuje się, że turbosprężarki mogą działać także wieostopniowo. Powietrze w tym przypadku jest sprężane przez kilka ustawionych obok siebie sprężarek. Te powodują wielostopniowe turbodoładowanie. Turbiny nowe ustawia się obok siebie i wtedy można uzyskać naprawdę niesamowity efekt. Jednak aby go uzyskać należy pamiętać, że konieczne jest zastosowanie kombinacji sprężarek mechanicznych oraz turbosprężarek.

turbina nowaW takim właśnie przypadku osiąga się naprawdę bardzo duże sprężenie. Może być ono wykorzystane jednak tylko wtedy kiedy znacznie obniży się ciśnienie zewnętrzne. Technika ta odgrywa zatem tylko swoją rolę przy produkcji silników lotniczych. Inaczej to nie ma sensu. Przy silnikach lotniczych potrzebne jest naprawdę bardzo duże doładowanie.
W tym także przypadku dochodzi w atmosferze do znacznego obniżenia ciśnienia powietrza. Wówczas taka kombinacja może naprawdę pomóc nie tylko w utrzymaniu się w powietrzu, ale także w spokojnym wykonywaniu przeróżnych manewrów. W innym przypadku wykonywanie manewrów byłoby naprawdę bardzo niebezpieczne. Mówi się także o tym, że kiedy turbosprężarka jest używana to wówczas następuje duży wzrost zapotrzebowania na paliwo. Trzeba o tym pamiętać. Dlatego właśnie takie samoloty będą zużywały naprawdę bardzo spore ilości paliwa.
Trzeba o tym pamiętać. Jeśli chodzi o doprowadzenie do turbosprężarki większej dawki powietrza do komory cylindrowej to wówczas umożliwione jest spalenie większej dawki paliwa. Jeśli dojdzie do niepoprawnego balansu pomiędzy powietrzem a paliwem to wówczas można doprowadzić do przedwczesnego zdetonowania benzyny. Będzie to bardzo niebezpieczne zjawisko, a dojdzie do niego głównie dlatego, że turbosprężarka będzie osiągała naprawdę bardzo wysoką temperaturę.

Może dojść także do awarii silnika, który napędzany jest przy pomocy benzyny. Jeśli chodzi o takie użytkowanie turbosprężarek to zazwyczaj zaleca się tutaj stosowania benzyny, która ma więcej oktanów. Inaczej silnik sobie nie poradzi. Ryzyko niebezpieczeństwa zostanie także tutaj zminimalizowane praktycznie do minimum.