Blaty łazienkowe – nowy trend w Polskich domach!

Niejedna gospodyni domowa marzy o estetycznym i trwałym blacie. Na blacie wykonujemy wiele czynności, od krojenia, po stawianie gorących przedmiotów, często również pełni funkcję stołu. Jak wybrać blaty łazienkowe czy kuchenne, które będą trwały przez lata, a przy tym moda na nich nie przeminie.

Blat drewniany, kamienny a może laminowany?

Blat drewniany, cechą która je wyróżnia jest ciepło w dotyku. Dodatkowo drewno, które zostaje poddane obróbce staje się o wiele trwalsze. Nie jest podtne na wybrzuszenia, większe zarysowania, czy pęknięcia. Zabieg lakierowania, tzn. pokrycia melaniną lub zaolejowane są jeszcze bardziej trwalsze. Blat drewniany tak samo jak parkiet drewniany po zarysowaniu wystarczy przetrzeć papierem ściernym, a następnie nałożyć warstwę ochronną. Wadą jest natomiast zła reakcja na wysoką temperaturę, gorące naczynie może pozostawić odbarwienia, trudne do usunięcia.

blaty łazienkoweBlaty laminowane, najpowszechniejsze, najczęściej wybierane, głównie ze względu na niską cenę i niezły wygląd. Takiego typu blaty wykonywane są z wiórowej płyty, płyta taka pokryta jest warstwą laminatu, ich wykończenie stanowią płyty PCV. Dość dobrze znoszą kontakt z wysoką temperaturą, nawet do 180 stopni. Dobra rada będzie nie krojenie na takim blacie, szczególnie na wersjach połyskowych. Producenci proponują ogromną gamę kolorystyczną, strukturową. Posiadają również imitację różnych tworzyw, materiałów, nawet metalu.

Blaty kamienne to wersja już ekskluzywna. Ekskluzywna głównie ze względu na cenę. Najczęściej wybieranym materiałem do tego typu blatów jest granit, rzadziej natomiast marmur. Granit jest wręcz idealny. Wykazuje się na odpornością na tłuszcz, zabrudzenia, uszkodzenia i wysoką temperaturę. Musimy jednak pamiętać, że tego rodzaju blaty kamienne potrzebują masywnych i solidnych mebli, dlatego że blaty kamienne są bardzo ciężkie i muszą one go utrzymać.

Należy również zwrócić uwagę na Corian – materiał z którego wykonywane są: blaty kuchenne, parapety, zlewozmywaki, krany, wanny, a także ozdobne elementy elewacji. Znalazł on szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle ale również w budownictwie, dlatego, że zawiera wyjątkowe właściwości fizyczne, oraz jest estetyczny.
Decyzja natomiast należy do państwa.