Bezpieczna praca na wysokościach dzięki szelkom bezpieczeństwa

Szelki bezpieczeństwa odnajdują swoje zastosowanie w wielu profesjach. Jest to sprzęt określany mianem środka ochrony osobistej. Jak łatwo się domyślić służą one jako środek bezpieczeństwa dla jednej osoby. Kto więc z nich korzysta? Praca w jakiej branży nie byłaby możliwa bez ich wykorzystania? 

Rodzaje szelek bezpieczeństwa

szelki bezpieczeństwaSzelki bezpieczeństwa swoje zastosowanie odnajdują głównie w branżach związanych z pracami na wysokościach. To właśnie w nich chronią pracowników przed upadkiem. Sprawiają, że siły oddziałujące na ciało człowieka są  odpowiednio rozłożone, w razie gdyby pracownik spadł. Same szelki na pierwszy rzut oka mogą do złudzenia przypominać uprząż wspinaczkową. Ich budowa jest mocno do siebie zbliżona. Składają się one z taśm, które opasują górne części uda i są połączone ze sobą pętlami nakładanymi na ramiona. Całość łączy się ze sobą na plecach, zapewniając tym samym idealne rozłożenie. Po założeniu na uda oraz ramiona całość zapinana jest klamrą na wysokości piersi. Aby zapewnić idealne dopasowanie do ciała taśmy wyposażone zostały w klamry regulacyjne. Jednak nie wszystkie szelki bezpieczeństwa mają taką samą konstrukcję. Poszczególne modele w głównej mierze różnią się między sobą ze względu na swoje zastosowanie. Branża, która wymaga zapewnienia szczególnych norm bezpieczeństwa wymaga od swoich pracowników najlepszych modeli szelek bezpieczeństwa. Z kolei zawody o mniejszym ryzyku, jednak również związane z pracą na wysokościach wykorzystują najprostsze rodzaje szelek wyposażonych w zaczep piersiowy lub grzbietowy. 

Niektóre z szelek bezpieczeństwa mogą zostać dodatkowo wyposażone w pas biodrowy. Dzięki niemu możliwe jest zamocowanie linek wykorzystywanych przy pracy w podparciu. Inne modele z kolei posiadają pas i punkt asekuracyjny do pracy w podwieszeniu.