Badanie kleszcza w laboratorium

 

Gdy zaczyna się wiosna to automatycznie wielu z nas chętniej udaje się na długie leśne wędrówki. Wówczas przyroda budzi się do życia. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie wędrówki leśne mogą mieć niekiedy dość poważne konsekwencje związane z naszym zdrowiem. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że w lasach żyje mnóstwo kleszczy, które mogą zarażać nas groźnymi chorobami.

Sprawdzone metody badania kleszcza

gdzie zbadać kleszczaKleszcze zaliczane są do rodziny pajęczaków. Nie da się ukryć, że te organizmy są bardzo niebezpieczne mimo swoich bardzo skromnych gabarytów. W zasadzie kleszcz jest jedynym pajęczakiem żyjącym w Polsce, który może stwarzać dla nas aż tak poważne zagrożenie. Wszystkie inne pajęczaki są raczej niegroźne. Najgorsze jest to, że kleszcze mogą roznosić chorobę znaną jako borelioza. Choroba ta niekiedy określana jest również jako choroba z Lyme. Nazwa wywodzi się od miasta, w którym dostrzeżono pierwsze zachorowanie na tą chorobę. Po ukąszeniu przez kleszcza powinniśmy go bardzo delikatnie wyjąć. Do tego zadania posłużyć nam może pęseta lub też specjalne narzędzia, które przeznaczone są właśnie do wyjmowania kleszczy. Wiele osób zadaje sobie pytanie gdzie zbadać kleszcza po jego wyjęciu z naszego ciała. Otóż mamy do dyspozycji wiele ośrodków laboratoryjnych, które mogą przebadać kleszcza bardzo dokładnie. Często jest nawet tak, że wyniki otrzymywane są już na drugi dzień po wykonaniu badania.

Wiedząc o tym, czy atakujący nas kleszcz był nosicielem boreliozy możemy zacząć szybciej działać żeby zminimalizować skutki występujące przy chorobie. Warto jednak wiedzieć również o pewnej istotnej sprawie. Jeśli okaże się, że kleszcz który nas ukąsił był nosicielem boreliozy to nie oznacza w 100 procentach tego, że zostaliśmy tą chorobą zarażeni.