Czy automatyzacja doprowadzi do ogromnego bezrobocia?

Oglądając filmy science fiction i czytając tego rodzaju powieści, ich autorzy w zdecydowanej większości opisują niezwykle zaawansowany technicznie świat w którym ludzkość jest wyręczana przez roboty w niemalże wszystkich dziedzinach życia. Takie zjawisko zaczynamy powoli zauważać w naszej rzeczywistości. Dzisiejsza produkcja różni się w sposób znaczący od tej jaka miejsce miała kilkadziesiąt lat temu.

Jakie skutki przyniosły regulatory gorących kanałów w przemyśle

Zakład przemysłowyRodzi się wobec tego pytanie czy taki stan rzeczy doprowadzi do wyparcia pracy ludzkiej i i ogromnego wzrostu bezrobocia? Odpowiedzią logiczną wydawałoby się, że tak się stanie jednakże świat już kilka razy pokazał, że umie sobie poradzić z takim stanem rzeczy. Daleko w historii takiego stanu rzeczy szukać nie trzeba. Wystarczy się cofnąć o trzysta lat wstecz do czasów rewolucji przemysłowej, kiedy wprowadzono do użytku regulatory gorących kanałów w przemyśle. Wtedy bardzo słabo wydajne rolnictwo i rzemieślnictwo zaczęło być wypierane przez nowy sektor gospodarki jakim został przemysł. Ludzi na roli zastąpiły maszyny rolnicze. Dzięki nim na roli nie musiało już pracować tyle samo ludzi co zawsze, gdyż część obowiązków szybciej i dokładniej robiły za nich maszyny. Ludzie pozbawieni pracy na roli zaczęli szukać nowych możliwości zarobku i najczęściej wyjeżdżali do miasta i stawali się pracownikami produkcyjnymi. Przemysł kwitł i potrzeby rynku również się zwiększały. Nowe technologie zaczęły jednak pukać coraz bardziej również i do fabryk. Zaczęły pojawiać się ułatwienia sprawiające, że wydajność pracy zaczęła znacznie wzrastać, aż w końcu pojawiły się osobne urządzenia wykonujące część obowiązków za pracowników. Dzisiaj w dobie komputeryzacji to zjawisko jest jeszcze mocniej zauważalne i zapewne lada moment do fabryk wkroczą po prostu roboty, które nie chorują, nie żądają wynagrodzenia i są niezawodne w przeciwieństwem do człowieka.

Zauważmy jednak, że z roku na rok rośnie sektor usług i to właśnie tam teraz człowiek jest bardziej potrzebny niż przy wtryskarce, która obsługiwana jest często samodzielnie przez regulatory gorących kanałowy, suszarka granulatu, dozowniki barwnika czy dozowniki grawimetryczne. Ludzie są istotami na tyle mądrymi, że zawsze będą w stanie najpierw stworzyć niszę na rynku, aby później ją rozpowszechnić i wypełnić.